Mladých už nechcú. Ani zadarmo (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 7.8.2013 Ján Dinga z INESS, firmy vedia, že nebudú mladých potrebovať, preto ich ani neprijímajú.

Mladých už nechcú. Ani zadarmo (Hospodárske noviny)

Trh práce. Firmy strácajú záujem zamestnať mladých na absolventskú prax.

Geodetická firma GIS z Bardejova ešte vlani prijala mladého nezamestnaného na absolventskú prax. Keďže s ním boli v podniku spokojní, dostal miesto nastálo. Ďalších absolventov na prax však už teraz nechcú. A to napriek tomu, že by ich to nestálo ani euro – štát ju totiž dotuje. „Práce už nie je toľko ako pred rokom a naša firma musí bojovať o prežitie na trhu,“ opisuje aktuálnu situáciu spolumajiteľ Egyd Tarbaj. A jeho firma v tom nie je sama.

O mladých, ktorí firmu nestoja nič, strácajú záujem aj ďalšie podniky. Počet takto pracujúcich ľudí bol v prvom polroku tohto roka o viac než tri tisícky nižší ako vlani za rovnaké obdobie. Čo je pokles o celú tretinu. Dôvodom je najmä spomaľujúca sa ekonomika, ktorá nevytvára dostatok pracovných príležitostí. Jednoducho aj tí, ktorých by platil štát, by v skutočnosti nemali čo robiť. „Firmy vedia, že nebudú mladých potrebovať, preto ich ani neprijímajú,“ potvrdzuje trend analytik INESS Ján Dinga.

Miera nezamestnanosti mladých je u nás šiesta najvyššia v Európskej únií – keď každý tretí mladý Slovák nemá zamestnanie. Ministerstvo práce aj napriek tomu v poklese záujmu o dotovanú prax zo strany firiem problém nevidí. „Chceme, aby pracovnú prax v konkrétnych podnikoch získavali už učni a študenti, a nie až absolventi,“ povedal pre HN štátny tajomník rezortu Branislav Ondruš. Na druhej strane na jar tohto roka rezort pozmenil podmienky absolventskej praxe tak, aby sa priblížila viac k potrebám trhu. Napríklad záujemca bude môcť pracovať za štátne peniaze len vo svojom vyštudovanom obore.

Za poklesom záujmu o absolventov vidia odborníci viacero dôvodov. Napríklad podobne ako ministerstvo práce hovoria o vplyve ďalšieho projektu na zamestnávanie mladých. Od jeho spustenia, na konci minulého roka, totiž cez neho firmy zamestnali viac ako 8-tisíc mladých do 29 rokov.

Firmy si môžu vyberať
Pri ňom štát firmám rok prepláca náklady na zamestnanca. To znamená minimálnu mzdu plus odvody. Na revanš musia podniky garantovať, že nového pracovníka neprepustia ďalších šesť mesiacov.

Za pokles záujmu môže aj strach – tvrdia zase zamestnávatelia. Podľa šéfa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu sa totiž firmy v čase, keď sa im nedarí, boja, že pre nich mladí budú skôr príťažou. „Dnes si firmy môžu skrátka vyberať na trhu práce ľudí, keďže je vysoká nezamestnanosť a málo práce. Načo hľadať medzi absolventmi, keď môžu na trhu nájsť kvalifikovanú pracovnú silu.“

Problém je v školách
A práve v nedostatku praxe a zručností je podľa odborníkov najväčší problém slovenských absolventov. To je aj dôvod, prečo Slovensko trápi jedna z najvyšších nezamestnaností mladých. Napríklad ako hovorí predseda predstavenstva personálnej agentúry McROY Group Luboš Sirota, Nemecko či Holandsko, ktorých nezamestnanosť mladých sa pohybuje na úrovni šiestich percent, majú najmä kvalitné školstvo. „Problém má totiž korene skôr v zlom nastavení slovenského školstva než v opatreniach na zamestnávanie absolventov.“ Podobne to vidí aj prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov Vladimír Sirotka. Podniky by mali totiž komunikovať a spolupracovať so školami, aby sa tak mladí mohli „priučiť zamestnaniu“ už počas štúdia.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 7.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards