Nášľapné euromíny (Aktuality.sk)

V Španielsku pokračuje intenzívny pokles cien nehnuteľností, dosahujúci až dvojciferné medziročné prepady. Zároveň stúpa podiel zlých úverov v španielskych bankách. Momentálne každý 9. úver nie je splácaný riadne, cituje blog Martina Vlachynského dňa 16.8.2013 portál Aktuality.sk.

Nášľapné euromíny (Aktuality.sk)

Bodaj by to s koncom recesie v eurozóne bola 100-percentná pravda. Bodaj by začal hospodársky rast už od dnes a dosahoval rekordné čísla. Bodaj by zmizli všetky tie nášľapné míny, ktoré sú po celej Európe a ktoré môžu recesiu predĺžiť a rast vzdialiť.

Eufória z údajného konca recesie v eurozóne bude ešte dva-tri dni a potom vychladne. Predsa len,  oslavovať rast pod 1 percento, s tým, že je v eurozóne bez práce takmer 20 miliónov ľudí? Že sú tu krajiny s nezamestnanosťou okolo 5% (Rakúsko, Nemecko, Luxembursko), ale aj s vyše 25-percentnou (Španielsko, Grécko)? To je viac než optimistické. Najmä preto, že je predpoklad ďalšieho nárastu nezamestnanosti.

Podľa profesorov Kevina O’Rourka (Oxford Univesity) a Alana Taylora (University of California-Davis) je Európa zrejme len na začiatku ozdravného procesu. Otázkou ostáva, ako dlho to bude trvať a koľko máme reálne času: „Európa si nemôže dovoliť pri hľadaní uskutočniteľných opatrení luxus experimentovať 140 rokov“. V analýze „Cross of Euros“ (Kríž eura) uvádzajú, že súčasná recesia sa ešte pretiahne. Okrem toho píšu, že recesiou v pravom slova zmysle prechádza iba Grécko.

Veľký hold práci profesorov ekonómie vzdal známy keynesiánsky ekonóm, nositeľ Nobelovej ceny, Paul Krugman. Ten je známy názorom, že šetrenie nie je cesta z krízy, ale že by sa malo míňať ešte viac. „Ekonomika nie je ako rodinná domácnosť. Rodina sa môže rozhodnúť, že bude míňať menej a snažiť sa viac zarobiť. Ale v ekonomike ide míňanie a zarábanie ruka v ruke: moje výdavky sú váš príjem, vaše výdavky sú mojím príjmom. Ak sa snažíme, aby klesali výdavky, budú súčasne klesať aj príjmy a rásť bude nezamestnanosť.“ Napísal v januári tohto roku vo svojom blogu.

Liečba eurokrízy sa nekončí. Možno práve začala a možno ešte nie. Je tu Grécko, ktoré stále balansuje na hrane a prakticky denne musí presviedčať trh a veriteľov, že je schopné požičané aj skutočne vrátiť. Medzinárodný menový fond (MMF), ako jeden z nich, už pripustil, že budú musieť Grékom časť dlhu odpustiť.

Máme tu Španielov, ktorí sa nedokážu stále spamätať z hypotekárnej bubliny, ktorá praskla a takmer položila celú ekonomiku. Ako píše na svojom blogu Martin Vlachynský, analytik INESSu, neustále tam pokračuje hrozba bankrotov: „V Španielsku pokračuje intenzívny pokles cien nehnuteľností, dosahujúci až dvojciferné medziročné prepady. Zároveň stúpa podiel zlých úverov v španielskych bankách. Momentálne každý 9. úver nie je splácaný riadne.“

Nezabúdajme na Taliansko, ktoré má tiež svoje starosti, na Francúzsko, kde vláda prezidenta Francoisa Hollanda situáciu absolútne nezvláda, na Cyprus, ktorý má čo zachraňovať, na Slovinsko, ktoré ešte zrejme nepovedalo posledné slovo... 

Slovensko, ktorého ekonomika a zamestnanosť sú ruka v ruke, do značnej miery odkázané na automobilový priemysel, len upiera zraky na európsky trh. Táto komodita totiž zažíva v Európe doslova katastrofálne obdobie. Pred pár rokmi zabralo šrotovné, ktoré oživilo predaj áut. Dnes šrotovné nie je a automobilky vykazujú nie práve najlepšie čísla. Typickým príkladom je francúzsky koncern PSA Peugeot Citroën, ktorý len v prvom polroku zaznamenal stratu vyše 400 miliónov eur. Rok predtým bola strata tejto spoločnosti za rovnaké obdobie vyše 818 miliónov eur. No a predaj áut tejto firmy medziročne klesol o 13%.

Eurozóna má pred sebou ešte kus cesty, aby sa dostala z problémov, v ktorých sa nachádza. Pozitívne čísla za druhý štvrťrok síce môžu tešiť, ale tvrdiť, že z najhoršieho sme vonku, je zrejme ešte predčasné. Aj keď, bodaj by to bola pravda...

Aktuality.sk, 16.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards