Zistenie HN: Richter ponúka firmám odmenu (Hospodárske noviny)

Ako konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 19.8.2013 Ján Dinga z INESS, znižovanie odvodov by pomohlo len vtedy, ak by ich štát odpustil všetkým nízkopríjmovým zamestnancom na Slovensku. A tých je dokopy 700-tisíc.

Zistenie HN: Richter ponúka firmám odmenu (Hospodárske noviny)

Ministerstvo práce chce firmám rok odpúšťať odvody za absolventov a dlhodobo nezamestnaných.

Firma IMAO electric z Považskej Bystrice funguje na trhu s predajom elektroniky už päť rokov. Keď sa jej začalo dariť, prijímala nových zamestnancov. Vyberala si ich podľa jednoduchých kritérií. A tými boli podľa jej konateľa Antona Ondráskeho skúsenosti a prax. „Tie však chýbali napríklad absolventom.“

Už v budúcom roku sa môže tento kľúč zmeniť. Práve mladí ľudia či dlhodobo nezamestnaní budú mať pred všetkými ostatnými jednu výhodu – firmy za nich nebudú platiť rok odvody.

Takúto zmenu chystá rezort práce. Práve v dlhodobej nezamestnanosti či počte mladých patríme medzi špičku nelichotivých rebríčkov EÚ. „Navrhujeme zníženie odvodov tak, aby išlo o ďalší motivačný prvok pre zamestnávateľov,“ potvrdil HN minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Akú presnú časť odvodov štát firmám odpustí, zatiaľ nie je známe. Maximálne by sa mala pohybovať okolo hranice minimálnej mzdy. Ak by teda v praxi podnikateľ zamestnal človeka napríklad za 337 eur, mohol by mesačne ušetriť takmer 120 eur. Takáto pomoc by štát vyšla niekoľko desiatok miliónov eur ročne.

Podľa šéfa Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku je otázne, či ju podnikatelia aj skutočne využijú. Ľudí si budú musieť najskôr zaškoliť, a to ich bude stáť čas aj peniaze.

Odborníci preto vláde radia jediné – v úľavách choďte ešte ďalej Ako konštatuje analytik INESS Ján Dinga, znižovanie odvodov by pomohlo len vtedy, ak by ich štát odpustil všetkým nízkopríjmovým zamestnancom na Slovensku. A tých je dokopy 700-tisíc.

Odpúšťanie odvodov firmám pri zamestnávaní nových ľudí pritom nie je v cudzine neobvyklé. Napríklad v Nemecku ušetria podniky, ktoré zamestnávajú ľudí s nízkymi príjmami. V rámci takzvaných miniprác neplatia odvody do Sociálnej poisťovne. A to až do príjmu 450 eur mesačne. Keď sa príjem zamestnanca zvyšuje, stúpa aj zaplatená časť odvodov. Plnú sumu platí podnik pri plate 850 eur mesačne. „U nás by tie hranice, samozrejme, mali byť nižšie, keďže zarábame menej,“ hovorí analytik INEKO Peter Goliaš.

Podobný scenár nám pred časom odporúčala aj Európska komisia, vtedy však Richter plošné zníženie odvodov odmietol.

V Španielsku, ktoré má druhú najvyššiu nezamestnanosť mladých v Európskej únii, odpúšťa štát firmám až 75 percent odvodov, ak zamestnajú mladého do 30 rokov. Podobne to riešia aj Američania, i keď tí sa skôr snažia zapojiť firmy do vzdelávacieho systému. „Spoločnosti zadávajú projekty, na ktorých pracujú študenti, vyhodnocujú ich, a zároveň hodnotia prácu študentov a ich potenciál pre danú spoločnosť,“ vysvetľuje riaditeľka personálnej agentúry Synergie Martina Klubicová.

A práve týmto smerom by sa mala podľa odborníkov uberať aj naša vláda. Podľa regionálneho manažéra personálnej agentúry Manpower Slovakia Martina Miklánka by pomohlo, ak by sa štát zameral aj na vyššiu podporu absolventských praxí. „Mladí by získali cennú prax, tak veľmi vyžadovanú pre zamestnanie.“ Slovensko má na budúci rok na riešenie otázky nezamestnanosti mladých dostať od Európskej komisie 60 až 80 miliónov eur. Ako upozorňuje hovorca ministerstva práce Michal Stuška, je možné, že časť peňazí poputuje aj na absolventskú prax.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 19.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards