Nevinné obete vojny

Každá vojna so sebou prináša množstvo nevinných obetí. Vrátane tých metaforických vojen na finančnom poli. Napríklad vojna proti daňovým únikom má u nás obete v podobe desiatok tisíc podnikateľov, najmä platcov DPH, ktorí budú musieť na plecia zobrať množstvo nových byrokratických povinností.

Nevinné obete vojny

Iné obete má svetová vojna proti ilegálnym finančným transferom zo západných krajín smerom do krajín tretieho sveta. Tá má údajne zabrániť toku peňazí do rúk teroristov. Napríklad viaceré britské spoločnosti ponúkajúce transfer finančných prostriedkov na nátlak úradov zastavili možnosť prevodu peňazí do Somálska. Je otázne, ako to naruší financovanie rôznych somálskych polovojenských skupín, keďže tie si asi neposielajú dvesto libier mesačne z nejakého londýnskeho predmestia. Určite to však ovplyvní niekoľko stotisíc obyvateľov tejto chudobnej krajiny, ktorí sú závislí na príjmoch zasielaných britskou somálskou komunitou domov. Podobné problémy má aj komunita v USA. Príjmy od emigrantov pritom tvoria 25-40% somálskeho HDP.

Tento problém zaregistrovali aj viacerí politici s humanitárne citlivým srdcom, ktorí ho najskôr spôsobili. Riešenie je tradične politické – objavujú sa návrhy zriadiť špeciálny úrad po záštitou OSN, ktorý by sa o takéto transfery staral.

No ako to býva, politikmi vytvorené prekážky často stimulujú inovácie. Je možné, že časť komunity sa obráti na transfery v podobe rôznych alternatívnych platidiel, ako je napríklad Bitcoin, ktorý má v Afrike značný potenciál.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards