Lepších sto eur vo vrecku ako tisíce v losovaní. Zafunguje bločková lotéria? (Aktualne.sk)

Odhad mal byť podmienkou spustenia tohto nákladného projektu a malo ho predložiť ministerstvo financií skôr, povedal pre portál Aktualne.sk dňa 27.8.2013 Richard Ďurana z INESS. Ako ďalej dodal, bez kvantifikovania očakávaných nákladov a výnosov ťažko možno projekt po roku fungovania vyhodnotiť.

Lepších sto eur vo vrecku ako tisíce v losovaní. Zafunguje bločková lotéria? (Aktualne.sk)

Od 1. septembra sa rozbieha štátna bločková lotéria s cenami v hodnote desiatok tisíc eur. Pokladničné bloky do nej si ale budú pýtať skôr dôchodcovia či ľudia s nízkym príjmom. Stavebné či remeselné práce bez dokladu to ale podľa odborníkov pravdepodobne nezastaví. Výhra v žrebovaní je totiž na rozdiel od okamžitej úspory stoviek eur príliš neistá.

 Stovky eur hneď alebo neistých desaťtisíc eur v najbližších týždňoch. Práve takáto matematika bude pravdepodobne znižovať efektivitu národnej bločkovej lotérie, ktorú chce vláda spolu s Tiposom spustiť od 1. septembra.

„Stačí sa zamyslieť nad motiváciami zúčastnených. Človek, ktorý si práve dal vymaľovať byt, zvažuje pravdepodobnosť relatívne nevysokej výhry s reálnou okamžitou "úsporou" pri nevystavení bločku,“ myslí si riaditeľ INESS Richard Ďurana.

Odborníci inštitútu práve z tohto dôvodu očakávajú, že efekt lotérie bude len nízky. Za účinnejší nástroj pri lepšom výbere daní by považovali ich plošné znižovanie.

Podobne problematicky vidí motiváciu aj psychologička Eva Jaššová, podľa ktorej sa efekt prejaví skôr pri drobných nákupoch a menších daňových únikoch. Vyššie čiastky však stále pôjdu čiernou cestou.

„Ak pôjde o veľké peniaze a daňové úniky, tak tam zotrvá ilegálne podnikanie bez odvádzania daní. Človek, ktorý má veľkú zákazku sa dohodne s podnikateľom. Bežne sa to robí spôsobom, že s potvrdením je to o 300 eur drahšie, bez neho 300 eur z ceny ubudne,“ popísala konkrétny prípad.
Lotéria pre chudobných

O výhru budú podľa Jaššovej teda stáť skôr ľudia, ktorí majú nízke príjmy alebo sú v ťažkej finančnej situácii. Odhaduje, že zapájať sa budú najmä nezamestnaní, ľudia na invalidnom dôchodku, dôchodcovia či ľudia na sociálnej podpore.

Sumy vo výške niekoľkých desiatok tisíc eur sú ale podľa psychologičky pre ľudí ako možná výhra oveľa uveriteľnejšie ako napríklad desiatky či stovky miliónov eur v lotte.

„Ja si myslím, že ich menšie sumy neodradia. Veľa menej solventných ľudí tipuje a stále verí, že dobré čísla vyriešia ich sociálnu situáciu. Bločková lotéria je zadarmo, za lotto treba platiť nemalú sumu a výhra je neistá,“ tvrdí Jaššová.

Dopad na rovnaké skupiny očakáva aj Ďurana, podľa ktorého na Slovensku tipujú najmä vyššie vekové kategórie. Tie pritom kontrolujú „každý bloček odhora aj zospodu“ už teraz, keďže sú veľmi citlivé na ceny, takže edukačný prínos lotérie ostáva otázny.
Gruzíncom sa lotéria nevyplatila

Aký však bude finančný efekt celého projektu nevedelo pri jeho prezentácii odhadnúť ani ministerstvo financií, ani Finančná správa. Podobná analýza by ale podľa odborníka INESSu mala celej akcií predchádzať.

 „Takýto odhad mal byť podmienkou spustenia tohto nákladného projektu a malo ho predložiť ministerstvo financií skôr. Bez kvantifikovania očakávaných nákladov a výnosov ťažko možno projekt po roku fungovania vyhodnotiť,“ myslí si.

Ak by sa totiž ukázalo, že náklady na lotériu sú vyššie ako výnosy z jej pozitívnych efektov, išlo by o plytvanie peňazí daňových poplatníkov.

„K podobnej situácii došlo v Gruzínsku, kde tamojší daniari bločkovú lotériu stopli po siedmich mesiacoch z dôvodu neúčinnosti a vysokých nákladov,“ doplnil Ďurana prípad zo zahraničia.

Viac vymaľovaných bytov?

To akých únikov sa nakoniec lotéria skutočne dotkne ostáva rovnako nejasné. Odborník inštitútu však upozorňuje, že môže nastať situácia, kedy sa do lotérie zapoja len ľudia, ktorí už v súčasnosti bločky vyžadujú a zbierajú.

Pripúšťa však aj možnosť, že sa zmení správanie spotrebiteľov a účastníci súťaže budú z radov „apatickejších“ zákazníkov, ktorí si doposiaľ daňový doklad nepýtali.

„Druhá možnosť sa potvrdí, ak v niektorom sektore významne stúpnu vykazované príjmy bez toho, aby došlo k zmene výkonov, respektíve vyprodukovaných služieb. Napríklad ak medziročne stúpne počet vymaľovaných bytov o tretinu,“ doplnil Ďurana aj možný efekt.

Výrazný dopad na verejné financie ale odborník nepredpokladá aj z dôvodu, že veľká časť drobnej spotreby prebieha v obchodných reťazcoch, na čerpacích staniciach či na pošte. Ľudia tam totiž dostávajú pokladničný doklad v 100 percentách prípadov aj bez lotérie.

Ondrej Kubovič

Aktualne.sk, 27.8.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards