Poľská rošáda

Mnohými ekonómami pozitívne vnímané zavedenie dlhovej brzdy, ktorej úlohou je zovrieť politických bláznov do fiškálnej kazajky, môže mať nečakané vedľajšie efekty.

Poľská rošáda

V prípade politikov totiž ide o naozaj mocného pacienta, ktorý má k dispozícii množstvo spôsobov, ako z obmedzení spraviť obyčajnú formalitu. Aj v Poľsku reformovali a tak  majú súkromný druhý pilier povinného dôchodkového sporenia, kde si občania môžu sporiť na „vlastných“ účtoch mimo priebežnej schémy.  Úvodzovky sú na mieste, keďže práve na týchto účtoch dôjde k novodobému fiškálnemu zázraku, ktorý zabráni formálnemu prekročeniu dlhového limitu.

Poľské štátne dlhopisy, ktoré držia sporitelia v druhom pilieri, jednoducho zaniknú. Prestanú existovať. Sporiteľom tak z účtov zmizne viac než polovica ich majetku. Na miesto toho dostanú prísľub „garantovaného“ štátneho dôchodku . V sporení v druhom pilieri majú možnosť ďalej pokračovať alebo sa môžu úplne vrátiť do štátneho priebežného piliera. Tento trik, cynik by povedal vyvlastnenie, zníži dnešný štátny dlh o prislúchajúcu hodnotu dlhopisov a zníži súčasnú potrebu dotovania priebežného systému. Samozrejme, na úkor rastu dlhu v budúcnosti. Znížený dlh umožní pokračovať v deficitoch, aby mohli politici investovať peniaze daňových poplatníkov „do rastu“, čo je ich najobľúbenejšia činnosť.

Volania z minulého roku po povinných investíciách slovenských DSSiek do štátnych dlhopisov (napríklad diaľničných) tak získali novú príchuť. Iba hlupák by neinvestoval do bezpečných domácich dlhopisov. Do vlasti.

Od roku 2008 narástli slovenské verejné príjmy o 16 %, kým štátny dlh o 120 %. Na splatenie dnešného dlhu by štát pri súčasnom výbere daní, odvodov a dividend pri nulových verejných výdavkoch  potreboval 22 mesiacov, v roku 2008 stačilo 11. Vysoká nezamestnanosť a biedny stav európskej ekonomiky naznačujú, že žolík v podobe  rýchleho rastu nehrozí. Otázka teda neznie či, ale kde a koľko nám politici v nasledujúcich rokoch zoberú. 5,5 miliárd eur ležiacich na účtoch v druhom pilieri je stále neodolateľným lákadlom.

Sme, 8.9.2013
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards