Štátu ostal čierny Peter. Prezamestnanosť v SPP (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 12.9.2013 Martin Vlachynský z INESS, považujem za málo pravdepodobné, že v podniku dôjde k razantnej optimalizácii a prepúšťaniu.

Štátu ostal čierny Peter. Prezamestnanosť v SPP (Hospodárske noviny)

Energetika. Na zníženie straty plynární môžu doplatiť stovky zamestnancov.

V SPP sú nielen dlhy, ale aj prezamestnanosť. A štát, ktorý ovládne celý podnik, zrejme bude musieť riešiť aj príliš veľký počet pracovníkov vo firme. Súkromný akcionár Energetický a průmyslový holding ešte na jar upozorňoval na to, že v plynárňach je viac ľudí, než je potrebné.

Firma však neprepúšťala, pretože vláda rokovala s holdingom o prebratí celého podniku. Dnes už je jasné, že po rozhodnutí kabinetu Roberta Fica (SMER-SD) získať úplnú kontrolu nad plynárňami štátu ostane okrem 120-miliónového dlhu na krku aj prezamestnanosť. Zatiaľ však nie je jasné, ako ju bude riešiť. „Počet zamestnancov musí zodpovedať výkonnosti firmy na trhu, kde pôsobia noví hráči, a tým znižujú trhový podiel SPP,“ odkázal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Nepovedal však, či k prepúšťaniu naozaj príde.

V hre bolo vyše tristo miest
SPP bol pritom v dodávke plynu ešte pred šiestimi rokmi absolútnym monopolom. Po nariadení Bruselu však štát musel otvoriť trh, a noví hráči doteraz odhryzli tretinu z koláča. Ten predtým patril celý pološtátnej firme – čo malo dosah na hospodárenie podniku. Firma dnes aj preto musí bojovať s výraznou stratou.

EPH mal jasnú predstavu o tom, ako znížiť straty vo firme: podľa informácií HN malo prísť o prácu až 330 ľudí z celkového počtu približne tisíc zamestnancov. Samotný podnik je pri otázke prepúšťania opatrný. Podľa hovorcu SPP Petra Bednára spoločnosť znižuje náklady, k razantnému preriedeniu zamestnancov však zatiaľ nepristúpila. „V súčasnosti nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o podstatných organizačných zmenách,“ povedal Bednár.

Čakajú na čísla
Štát podľa Jurikoviča až teraz zistí, ako je to naozaj s efektivitou práce v podniku. Doteraz mal totiž manažérsku kontrolu súkromný akcionár a štát sa vraj dostal k informáciám o vývoji zamestnanosti len sprostredkovane.

No aj keby sa potvrdili informácie o prezamestnanosti, SPP podľa analytika Martina Vlachynského z INESS nebude prepúšťať. Tvrdí totiž, že štát ako vlastník zvykne udržiavať neefektívne pracovné miesta. „Preto považujem za málo pravdepodobné, že v podniku dôjde k razantnej optimalizácii a prepúšťaniu,“ dodal Vlachynský.

Vláda však už ohlásila návod, ako znížiť stratu plynární. Pomôcť má najmä dohoda s ruským dodávateľom plynu Gazprom na znížení ceny, za ktorú SPP nakupuje plyn od Rusov.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 12.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards