Národná banka dala peniaze súkromným zdravotníkom (Hospodárske noviny)

NBS je umožnené hospodáriť na základe zákonom vynúteného monopolného postavenia. Jej vedenie je obsadzované politicky, na základe rozhodovania prezidenta a parlamentu. Jej zdroje sú verejnými zdrojmi a podľa toho by s nimi mala hospodárne nakladať, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 13.9.2013 Martin Vlachynský z INESS.

Národná banka dala peniaze súkromným zdravotníkom (Hospodárske noviny)

Tisíce eur na nákup kamerového systému a osobných počítačov pre lekárov.

A to pre súkromnú polikliniku, ktorá v posledných rokoch končila v ziskoch. Aj takto vyzerá v praxi „nadačný program“ Národnej banky Slovenska. Práve cezeň darovali centrálni bankári 24-tisíc eur prevádzkovateľovi súkromnej bratislavskej Polikliniky Mýtna – firme Hedak.

Firma tak dostala od NBS pomerne štedrý dar. Bežne totiž banka posiela len pár tisíc eur.
Okrem toho Hedak, ktorý v posledných rokoch dosahoval viac než stotisícové zisky, obdarovala už tretíkrát za sebou. „Poskytujeme finančnú podporu štátnym aj neštátnym zdravotníckym zariadeniam, s ktorými máme dlhodobú dobrú spoluprácu v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti zamestnancom NBS,“ zdôvodnila dary hovorkyňa Petra Pauerová.

Firma ošetruje zamestnancov
Firma v priestoroch NBS prevádzkuje vlastné zdravotnícke stredisko. Zamestnancom banky či ich rodinám v ňom na základe zmluvy s bankou poskytuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť. HN kontaktovala aj Hedak, na otázky však firma neodpovedala.

Nejde pritom o jediného ziskového súkromníka, ktorý profituje z darov centrálnej banky. Počas Vianoc v roku 2011 a 2012 opakovane obdarovala aj Lame Medical Care či Sportclinic.

Na porovnanie, Česká národná banka prispieva tiež. Ale iba na projekty ekonomického a finančného vzdelávania. A len pre inštitúcie verejného a neziskového sektora. Dotovanie komerčných firiem nie je bežné ani v súkromnom sektore. „Aktivity firiem štandardne nepodporujeme,“ potvrdila riaditeľka komunikácie a sponzoringu Slovenskej sporiteľne Marta Krejcarová. Podobne je na tom aj nadácia spoločnosti Orange. Výnimkou sú sponzorské aktivity firmy, ktoré sú však spojené s propagovaním ich značky.

To nie je prípad NBS, ktorá si akúkoľvek publicitu nepraje. Keď teda peniaze daruje, nesmie byť podľa zmluvy dar spájaný s jej menom. Podľa Petra Kundera z Aliancie Fair play je takýto prístup nezmyselný.

Dary už štát kontroloval
Navyše je aj otázne, či má centrálna banka plniť charitatívnu funkciu. Kunder si to nemyslí a podobný názor zastáva aj analytik INESS Martin Vlachynský. Nejde však o nezákonnú činnosť.

Partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala hovorí, že NBS dary na základe zákona poskytovať môže. Transparentne a bez preferovania konkrétnych jednotlivcov. Ako však upozorňuje, banka už v minulosti kvôli darom čelila kritike. „V roku 2007 Najvyšší kontrolný úrad konštatoval priestor na zvýšenie transparentnosti pri poskytovaní finančných darov.“

O možnosti požiadať o dar NBS nikde neinformuje – predpokladá, že záujemcovia o peniaze ju oslovia aj bez toho. Vlani takto rozdala 388-tisíc eur.

Faktom je, že centrálna banka nie je financovaná zo štátneho rozpočtu. Podľa odborníkov by však ľudí malo napriek tomu zaujímať, ako táto inštitúcia narába s peniazmi. „NBS je umožnené hospodáriť na základe zákonom vynúteného monopolného postavenia. Jej vedenie je obsadzované politicky, na základe rozhodovania prezidenta a parlamentu. Jej zdroje sú verejnými zdrojmi a podľa toho by s nimi mala hospodárne nakladať,“ vysvetľuje dôvody Vlachynský.

Štát dáva od darov ruky preč. Úrad vlády HN s otázkami odkázal na rezort financií, to ich zas posunulo na Európsku centrálnu banku. Riaditeľ tlačového odboru Radko Kuruc to odôvodňuje tým, že ide o nezávislú inštitúciu, ktorá nevyužíva verejné zdroje, ale peniaze eurosystému.
 

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 13.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards