Fico povedal, ako dá chudobným prácu (Hopodárske noviny)

Firmy môžu dokonca aj ohlásiť prepúšťanie s vidinou získania štátom dotovaného úveru, povedal dňa 16.9.2013 na margo odvodového úveru Ján Dinga z INESS.

Fico povedal, ako dá chudobným prácu (Hopodárske noviny)

Vláda predstavila dve opatrenia, ktoré majú pomôcť zvýšiť zamestnanosť.

Vláda zbrojí do boja proti vysokej nezamestnanosti. Do zamestnania chce dostať najmä ľudí, ktorí nepracovali dlhšie ako rok. Ako? Nižšími odvodmi. Informoval o tom dnes premiér Robert Fico (Smer–SD). V praxi tak firme, ktorá príjme dlhodobo nezamestnaného (nepracuje dlhšie ako 12 mesiacov), odpustí štát takmer celé odvody. Podnik tak za zamestnanca bude rok platiť odvody len vo výške 1,05 percenta. Rovnako platili ešte vlani firmy za dohodárov.

Pre nízkopríjmové skupiny
S takýmto nastavením máte šancu na úspech – odkazujú odborníci. Práve vysoké odvody sú podľa šéfa Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku jedným z hlavných problémov slovenských firiem. Tvoria takmer tretinu nákladov na každého zamestnanca.

Podľa Fica by si tak najbližší rok mohlo nájsť prácu až 15-tisíc dlhodobo nezamestnaných. Či však opatrenie skutočne pomôže znížiť nezamestnanosť, je otázne. Ako totiž upozorňuje šéf odborového zväzu KOVO Emila Machyna – môže sa stať, že nižšie príjmové skupiny sa zamestnajú a lepšie zarábajúci prídu o prácu.

Pre firmy chcú výhodnejšie úvery
To však nie je jediný plán, ako firmám pomôcť. Vláda totiž najmä pre malé a stredné podniky chystá aj takzvané odvodové úvery. Chce im tak pomôcť prekonať obdobie poklesu zákaziek tak, aby nemuseli prepúšťať svojich zamestnancov. Štát si od tohto projektu sľubuje udržanie desiatich tisícov pracovných miest.

Podľa analytika INESS Jána Dingu však takýto úver v praxi firmám zvýši náklady na zamestnancov v budúcnosti a budú tak podľa neho menej konkurencieschopné. „Firmy môžu dokonca aj ohlásiť prepúšťanie s vidinou získania štátom dotovaného úveru,“ upozorňuje.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 16.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards