Ktoré firmy môžu žiadať o úver na ročné odvody (Sme)

Banky vedia, že takýmto firmám neradno požičiavať, komentoval odvodový úver pre denník Sme dňa 17.9.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Ktoré firmy môžu žiadať o úver na ročné odvody (Sme)

Bankám sa do úverov na odvody až tak nechce. Na seba by prevzali časť rizík, že sa nesplatia. Chýbajú aj presnejšie pravidlá, kto môže o odvodový úver žiadať.

BRATISLAVA. Vláda obhajuje odvodový úver pre malé a stredné firmy tým, že sa k nemu dostanú aj firmy, ktorým banky bežne peniaze nepožičajú. Ak by ho v budúcom roku získali, majú isté peniaze na ročné odvody za svojich zamestnancov.

Ekonómovia však hovoria, že odvodový úver nič zásadné nevyrieši. „Ide o malý projekt, ktorý z hľadiska objemu zdrojov nemôže nič zásadné ovplyvniť,“ povedal Marián Jusko z Republikovej únie zamestnávateľov.

Uvažuje sa s tým, že banka, ktorá bude poskytovať odvodové úvery, na ne vyčlení 20 miliónov eur. Takáto suma by pokryla ročné odvody, ktoré platia firmy za zamestnancov, približne 5880 zamestnancov, ktorí zarábajú priemernú mzdu. Vlani bola vo výške 805 eur.

Projekt má však stále veľa neznámych.
Komu to pomôže

Ministerstvo financií tvrdí, že o úver vo výške ročných odvodov za zamestnancov nemôže žiadať prosperujúca firma, ani taká, ktorá je v bankrote.

K úveru sa majú dostať aj firmy, ktoré by ho inak nezískali, lebo dlhujú Sociálnej či zdravotným poisťovniam. Posledné slovo by mala mať samotná banka.

„Banky vedia, že takýmto firmám neradno požičiavať,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Ak firma úver získa, úroky aj istinu začne splácať o rok. Na splácanie bude mať dva roky.

Ak neprepúšťala a jej dlh poisťovniam sa za rok nezvýšil, bude platiť úrok okolo 2,8 percenta. Ekonómovia to považujú za dobrý úrok. To, čo zostáva do siedmich percent, zaplatí banke za firmu štát.

No ak firma prepustila zopár zamestnancov, úver sa jej bude úročiť siedmimi percentami.

Nejasné je, aké budú poplatky. Ministerstvo tvrdí, že sa dohodnú v zmluve s bankou.
Banky vyčkávajú

Komerčné banky sa k odvodovým úverom stavajú skôr rezervovane. Vláda s nimi o projekte nerokovala a chýbajú im informácie.

Banku, ktorá má také úvery poskytovať, chce rezort financií vybrať cez verejné obstarávanie. Aké kritériá pritom použije, nie je jasné.

Jusko predpokladá, že môže zavážiť, či banka bude mať dosť voľných zdrojov na takéto úvery a či bude schopná akceptovať osobitné záruky. Tiež to, aký dosah môžu mať nesplácané úvery na kapitálovú primeranosť banky.

Štát totiž nebude ručiť za celú istinu úveru, ale len za jej časť. Podľa hovorcu ministerstva financií Radka Kuruca to môže byť najviac do výšky 80 percent. Banky tak prevezmú na seba časť rizika, že firma úver nesplatí.

„Pre banky to môže znamenať významnú prekážku pri zvažovaní poskytnutia úveru,“ povedala hovorkyňa Sberbank Ľubomíra Chmelová.

Aj preto Jusko predpokladá, že odvodové úvery bude dávať najskôr Slovenská záručná a rozvojová banka.
Dlh štátu to nezvýši

Z rozpočtu štátu sa bude hradiť dotácia na úroky a budú sa preplácať nesplatené úvery. Vláda v materiáli, čo dostali sociálni partneri, pripúšťa, že objem nesplácaných úverov bude „nad štandardnou úrovňou“. V roku 2015 to má rozpočet stáť odhadom tri milióny eur, no môže to byť aj viac.

Vláda sa chce vyhnúť tomu, aby záruky, ktoré poskytne, zvyšovali dlh krajiny. Preto nehovorí o klasických zárukách, ale o ich osobitnom type.

„Pre štandardnú banku musí byť jasné, čo sú to za záruky. To zatiaľ neplatí. Aj preto nepredpokladám ich veľký záujem,“ hovorí Jusko.

Marianna Onuferová

Sme, 17.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards