Smer ukázal, ako odpustí odvody (Hospodárske noviny)

Aby odvodová úľava skutočne pomohla, mala by platiť plošne pre všetkých nezamestnaných, povedal Hospodárskym novinám dňa 17.9.2013 Ján Dinga z INESS.

Smer ukázal, ako odpustí odvody (Hospodárske noviny)

Firma prijme človeka bez práce a dá mu plat 500 eur v hrubom. Reálne ju však nový zamestnanec stojí o tretinu viac. A to pre odvody, ktoré zaňho platí štátu. Už od novembra ju však čaká zásadná zmena. Za prijatie nezamestnaného človeka nezaplatí takmer nič navyše. Štát totiž bude jeden rok odpúšťať firmám takmer všetky odvody za nových ľudí. „Vláda sa chce takto postaviť čelom k nezamestnanosti,“ odôvodnil návrh premiér Robert Fico (Smer-SD).

Faktom je, že nezamestnanosť v tomto roku láme rekordy. Polovica ľudí je pritom bez práce dlhšie ako rok.

Ak firmy zamestnajú aspoň časť z dlhodobo nezamestnaných, budú za nich štátu odvádzať len pár eur. A to do hrubej mzdy 539 eur mesačne.

Takúto možnosť by mohli využiť najmä podnikatelia v priemysle, hotelierstve či obchode, odhaduje šéf personálnej agentúry McRoy Ľuboš Sirota. Práve v týchto odvetviach majú ľudia často podpriemernú mzdu.

Podľa samotných firiem ide o dobrý nápad, ale má svoje úskalia. Podľa šéfa trenčianskej potravinárskej firmy Liška Jaroslava Lišku ľudia, ktorí sú na úrade práce dlhšie, často stratia pracovné návyky. „Takéhoto človeka by sme prijali len v prípade, že mal počas nezamestnanosti aspoň brigády,“ dodal.

Aby teda novinka Slovensku skutočne pomohla, mala by podľa analytika INESS Jána Dingu platiť plošne pre všetkých nezamestnaných. V takom prípade by však štát prišiel podľa rezortu financií o vyše tri miliardy eur ročne. Pri súčasnom nastavení je to len osem miliónov.

Okrem odpúšťania odvodov predstavila vláda ešte jeden nástroj, ktorým chce bojovať proti vysokej nezamestnanosti. Firmy, ktorým sa v súčasnosti nedarí, tak budú môcť štát požiadať o úver, a to vo výške ročných odvodov za svojich zamestnancov. Ten môžu použiť buď na platby štátu alebo ním môžu zaplatiť svoje podlžnosti voči Sociálnej či zdravotnej poisťovni. „Ide o pomoc firmám, ktoré sa po piatich rokoch krízy dostali do ťažkostí, napríklad pre nedostatok zákaziek,“ povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Podnik v problémoch môže teda požiadať o úver v banke. Dostane ho za zvýhodnený 2,76-percentný úrok. Pôžičku pritom začne splácať až po dvoch rokoch. Ak by však napriek pomoci prepustil časť svojich zamestnancov, o dotáciu príde. A banke bude musieť splácať peniaze zo 7,06-percentným úročením. Maximálna pôžička, o ktorú môže firma požiadať, je 20 miliónov eur. Podľa šéfa Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka o takúto úľavu môžu mať malé firmy záujem. „Objem peňazí však nie je taký veľký, aby sme mohli očakávať zásadný obrat na trhu práce.“

O tom, ktorá banka bude úvery poskytovať, rozhodne verejné obstarávanie. Finančné domy považujú návrh za zaujímavý, či sa do tendra zapoja, však ešte nevedia.

„Náš záujem však bude do veľkej miery závisieť od charakteru a formulácie štátnej garancie a takisto od charakteru konkrétneho podniku a jeho doterajších výsledkov,“ povedala hovorkyňa Sberbank Ľubomíra Chmelová.

Ako však na druhej strane upozorňuje hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, návrh môže narušiť konkurenčné prostredie medzi firmami, pretože nepomôže všetkým, len niektorým.

Podľa odborníkov má však nápad vlády mnoho ďalších úskalí. Ak si totiž firma zoberie úver, musí veriť, že sa jej ho podarí splácať. A to napríklad vďaka novým zákazkám. Podľa analytika Next Finance Jiřího Cihlářa sa však môže stať, že finančná kríza vo firme bude trvať dlhšie, ako sa na začiatku predpokladalo. „Potom by sa úver, naopak, stal pre podnik príťažou.“

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 17.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards