Vláda chce nezamestnanosť stopnúť odvodmi (Trend)

Týždenník Trend cituje dňa 18.9.2013 Inštitút INESS v téme odvodovej úľavy: Je prakticky nemožné posúdiť, ktorý podnik nechať prepúšťať, a ktorý dotovať výhodnými úvermi. Budúcnosť nepoznáme, a preto nevieme ani kedy, v akej miere, a v akých sektoroch ekonomiky sa dočkáme hospodárskeho oživenia.

Vláda chce nezamestnanosť stopnúť odvodmi (Trend)

Receptom vládneho kabinetu Roberta Fica na vysokú nezamestnanosť má byť pomoc s odvodmi. Už na októbrovej schôdzi parlamentu by sa mala objaviť legislatíva, ktorou sa zavedú odvodové úľavy a takzvaný odvodový úver. Vláda svoju predstavu už v pondelok prejednala s odbormi a zamestnávateľmi.

Úľavy sú zamerané na dlhodobo nezamestnaných, ktorí sa uchádzajú o pozície s minimálnym ohodnotením. Práve ľudia, ktorí sú na úradoch práce evidovaní aspoň rok, tvoria podľa štatistík ministerstva práce vyše 60 percent všetkých nezamestnaných.

Preto bude podmienkou pre získanie úľavy zamestnanie človeka nezamestnaného najmenej dvanásť mesiacov. „Výška príjmu bude ohraničená hranicou 67 percent priemernej mzdy, čo je konštanta používaná v celej Európskej únii,“ spresnil minister Ján Richter druhú podmienkku. Hrubá mzda nového zamestnanca tak musí byť pod 540 eurami. Tohtoročná minimálna mzda je 337,30 eura.
Rok oslobodenia

Úľava bude spočívať v oslobodení od platenia zdravotných a sociálnych odvodov na celý rok tak pre firmu, ako aj zamestnanca. Podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií oslobodenie od odvodov zvýši čistý príjem zamestnanca s minimálnou mzdou o takmer 12 percent (uplastňuje si bonus na dieťa a poberá zamestnaneckú prémiu) a pre firmu bude o štvrtinu lacnejší ako štandardný zamestnanec.

Od opatrenia sa očakáva zamestnanie okolo 15-tisíc ľudí, pričom platiť by malo už od novembra tohto roka. Štátny rozpočet by tak úľava ešte tento rok mala vyjsť na vyše milión eur, v budúcich rokov zakaždým okolo osem miliónov.
Aj s dlhmi

Druhým opatrením je nový špeciálny bankový úver, ktorý má firmám pomôcť preklenúť súčasné horšie ekonomické obdobie.

„Štát pomôže malým a stredným podnikom prekonať obdobie prechodného poklesu zákaziek tak, aby nemuseli prepúšťať svojich zamestnancov. Ministerstvo financií pripravilo program Odvodový úver, ktorý prináša možnosť pokryť odvodové náklady alebo zbaviť sa ťažoby starých dlhov voči štátu,“ opísalo podstatu ministerstvo.

Sľubuje si od toho udržanie zhruba 10-tisíc pracovných miest, čo by v rokoch 2015 až 2016 malo vyjsť štátnu kasu na šesť miliónov eur.

O úver by sa mohla uchádzať firma, ktorá plánuje kvôli horším výsledkom prepúšťať a môže mať aj podlžnosti voči Sociálnej poisťovni, no nie staršie ako pol roka. Požičať si môže sumu zodpovedajúcu výške ročných odvodov za svojich zamestnancov, pričom prvý rok má odložené všetky splátky.

„Ak sa firme podarí dodržať podmienky, teda udrží zamestnanosť a nevytvorí nové a splatí staré podlžnosti na sociálnom a zdravotnom poistení, získa ďalší rok nárok na štátnu bonifikáciu úroku,“ uvádza ministerstvo. Ak sa v súčasnosti úroky z menších firemných úverov hýbu okolo siedmich percent, po bonifikácii by dlžník mohol splácať aj len trojpercentné sadzby. Úver má poskytovať banka vybraná cez verejné výberové konanie.

Zatiaľ čo úľava sa v podnikateľskej a odbornej obci stretla väčšinou s pozitívnymi ohlasmi, odvodový úver u nich až taký optimizmus nevyvolal.

Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) napríklad spochybňuje výber, ktorým firmám sa pôžička poskytne a ktorým už nie. „Je prakticky nemožné posúdiť, ktorý podnik nechať prepúšťať, a ktorý dotovať výhodnými úvermi. Budúcnosť nepoznáme, a preto nevieme ani kedy, v akej miere, a v akých sektoroch ekonomiky sa dočkáme hospodárskeho oživenia,“ hodnotí INESS na svojom blogu na TREND.sk.

Firmy môžu tiež podľa INESS účelovo prichádzať s prepúšťaním kvôli záujmu o úver. Inštitútu tiež vadí, že zatiaľ čo pri úľave podlžnosti žiadateľa na odvodoch prípustné nie sú, pri úvere to prípustné je: „U firiem, ktoré nevedia splácať svoje súčasné záväzky, existuje vyššie riziko, že nebudú vedieť splácať ani štátom dotovaný úver.“

Xénia Makarová

Trend, 18.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards