Návrh na zmenu výšky minimálnej mzdy: Pridajú k platu 14,30 €? (Plus jeden deň)

Zvyšovanie minimálnej mzdy je len obchod, pri ktorom vymeníme vyššie mzdy pre časť pracujúcich za stratu pracovných miest iných pracujú cich, cituje Jána Dingu z INESS dňa 23.9.2013 denník Plus jeden deň.

Návrh na zmenu výšky minimálnej mzdy: Pridajú k platu 14,30 €? (Plus jeden deň)

Návrh ministra Richtera zvýšiť minimálnu mzdu z 337,70 eura na 352 eur mesačne má dnes posúdiť tripartita. Bolo by to najviac za posledné roky. Až vláda však rozhodne, či to tak naozaj bude.

Aj dnes sa dajú očakávať vášne medzi odborármi a zamestnávateľmi, keďže na Slovensku poberá minimálnu mzdu asi stotisíc zamestnancov. Keď ju v auguste chcelo ministerstvo zvýšiť o 2,4 percenta, teda o 8,20 eura, nedohodli sa.

Odborári vtedy žiadali nárast až o osem percent. Minister práce Ján Richter im teraz ponúka pridať 4,2 percenta, čiže 14,30 eura. Predseda OZ KOVO Emil Machyna to považuje za pozitívny krok.

„Rastie produktivita práce a preto považujem za normálne, aby rástla aj minimálna mzda,“ vyjadril sa pre Plus JEDEN DEŇ. V čistom by podľa odborárov mala byť minimálna mzda určite vyššia ako hranica chudoby, ktorá je 346 eur.
Zamestnávatelia sú proti

Opačná strana barikády – zamestnávatelia, chcú minimálnu mzdu ponechať na terajšej úrovni. A odborníci z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) by dokonca minimálnu mzdu znížili na jedno euro!

„Zvyšovanie minimálnej mzdy je len obchod, pri ktorom vymeníme vyššie mzdy pre časť pracujúcich za stratu pracovných miest iných pracujú cich,“ uviedol člen INESS-u Ján Dinga.

S jej zmenou sa totiž okamžite menia aj takzvané minimálne mzdové nároky pre rôzne kvalifikovanú prácu. Z výšky minimálnej mzdy sa ráta napríklad minimálny zárobok za pracovnú pohotovosť, nočnú alebo sťaženú prácu.
Ako sme na tom v EÚ?!

Slovensko má ôsmu najnižšiu minimálnu mzdu. Hranica sa podľa Eurostatu pohybuje od 157,5 eura v Rumunsku po 1 874,19 eura v Luxembursku, sedem krajín Únie ju dokonca nemá vôbec.

Krajiny sa podľa výšky minimálnej mzdy rozdeľujú do troch skupín, Slovensko je v tej prvej – s najnižšou mierou minimálneho zárobku. Čo sa týka našich susedov z krajín V4, sú na tom však najhoršie Česi, kde je minimálna mzda len 312 eur, teda ešte menej ako u nás.

Plus jeden deň, 23.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards