Biznis dostane novú úľavu. Na dohodárov (Hospodárske noviny)

Hospodárske noviny spomínajú dňa 25.9.2013 Jána Dingu z INESS, podľa ktorého bude o študentov dohodárov ešte väčší záujem ako doteraz.

Biznis dostane novú úľavu. Na dohodárov (Hospodárske noviny)

Zamestnávanie. Štát zvyšuje sumu, do ktorej podniky za študentov neplatia žiadne odvody.

Išlo o jeden z najväčších úderov pre slovenský biznis. Zároveň o zmenu, kvôli ktorej musia tisícky firiem platiť štátu o desiatky až stovky eur mesačne viac. A práve tú teraz štát zmierňuje. Slovenské firmy budú platiť za desiatky tisíc dohodárov menej.

A to konkrétne za študentov. Vláda totiž znižuje odvody, ktoré za nich podniky musia platiť. Dôvod? Podľa hovorcu rezortu práce Michala Stušku tým zohľadňujú rast výdavkov študentov na ich život.

V prvom rade však zmenu pocítia firmy. Tie už v súčasnosti neplatia štátu za vysokoškolákov s platom do 155 eur mesačne. Odvody musia odviesť až z každého ďalšieho zarobeného eura. Po novom však štát túto hranicu zvýšil na 159 eur. A následne sa bude zvyšovať každý rok.

Takáto úľava môže aspoň čiastočne pomôcť – odkazujú samotné firmy. V praxi tak môžu ušetriť stovky až tisícky eur mesačne podľa počtu zamestnancov. „Môžu to pocítiť veľké firmy,“ spresnila riaditeľka personálnej agentúry Index Nosluš Darina Mokráňová.

V hre je tiež možnosť, že podnikatelia priberú zopár študentov navyše. Teda tých, ktorých museli pre samotné zavedenie odvodov prepustiť. Ako potvrdil riaditeľ poľnohospodárskej firmy Janek Peter Janek, od tohto roka výrazne zúžili počty brigádnikov práve kvôli odvodom. „V súčasnosti ich máme menej ako v predchádzajúcich rokoch. Približne desať.“

Ušetriť na študentoch by v budúcom roku mohli teda nielen tie firmy, ktoré sa snažia hranicu mesačného platu podliezť. Teda tie, ktoré študentom mesačne zaplatia menej ako 155 eur. Ale všetky podniky, ktoré zamestnávajú študentov na dohodu. Napríklad, ak zamestnanec zarobí mesačne 200 eur, firma platí odvody len zo sumy 45 eur. Ak sa teda odpočítateľná položka každý rok zvýši, na odvodoch ušetria aj oni.

Úľava sa bude zvyšovať

Podľa odborníkov pri väčšine firiem nepôjde o veľkú úsporu. Jej presná výška bude závisieť od toho, koľko študentov zamestnávajú, či od výšky ich platu.

Ak teda podnik dáva takto prácu pár ľuďom, štátu odvedie menej o pár eur. Ak však napríklad celoslovenská firma zamestnáva tisícky brigádnikov, jej úspora môže byť rádovo v tisíckach eur.

Ako na druhej strane upozorňuje predseda predstavenstva personálnej agentúry McRoy Group Luboš Sirota, pozitívna zmena je to aj pre samotných ľudí. Takto totiž rast ich platov dokáže aspoň pokryť rast cien v obchodoch. Podľa analytika INESS Jána Dingu bude okrem toho o študentov dohodárov ešte väčší záujem ako doteraz.

Výhodou tiež je, že odpočítateľná položka sa bude rokmi zvyšovať viac. Štát ju nadviazal na priemernú mzdu. V preklade, spolu s rastom platov budú rásť aj odpustené odvody. A toto tempo by nemuselo byť pomalé. Podľa odhadov Národnej banky Slovenska bude priemerná mzda v budúcom roku rásť o 3,4 percenta, o dva roky dokonca o 4,3 percenta.

Nestabilný rok

Ide tak o prvú dobrú správu pre firmy, ktoré v minulosti využívali túto formu práce. Po januárovom zdražení dohôd pre zamestnávateľov ich ubudla približne tretina. Postupne sa však situácia začala stabilizovať a dohodárov začalo pomaly pribúdať. Podľa odborníkov minuloročné čísla už nikdy nedosiahneme.

Vláde to neprekáža. S poklesom počítala. Odvody mali vyčistiť trh práce od ľudí, ktorí takto iba obchádzali platby patriace štátu, dodáva Stuška. Zmeny sa dotkli na druhej strane aj poctivých podnikateľov. Najviac postihnutí sú nimi poľnohospodári, ktorí ich využívajú na sezóne práce. To znamená na zber zeleniny či ovocia. Tí totiž potrebujú ľudí nárazovo a nakrátko. „Odvody ich zamestnávanie značne predražili, čím sa aj znížila ich konkurencieschopnosť,“ hovorí prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Nepotvrdili sa pritom podľa neho ani očakávania, že z väčšiny dohodárov sa stanú zamestnanci.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 25.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards