Úrad vlády si nechá zrekonštruovať tri vily za 900-tisíc eur (Aktualne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS vláda nedostatočne informuje o využívaní zariadení predstaviteľmi vlády. Ako povedal pre portál Aktualne.sk dňa 29.9.2013,  ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú svoje opodstatnenie. Ak to však využívajú vládni úradníci a ich rodiny alebo sa to využíva na rôzne školenia, nevidíme význam, aby v čase vysokých deficitov a v čase, keď sa zvyšuje daňové zaťaženie, aby tieto rekreačné zariadenia platili daňoví poplatníci.

Úrad vlády si nechá zrekonštruovať tri vily za 900-tisíc eur (Aktualne.sk)

BRATISLAVA - Úrad vlády nechá zrekonštruovať tri vládne ubytovacie zariadenia spolu za 900-tisíc eur. Vedúci úradu Igor Federič uzavrel zmluvy s dvoma firmami, ktoré budú na zariadeniach pracovať. Žilinská firma Slovpanel opraví penzión Kamzík v Starom Smokovci za zhruba 348-tisíc eur a vilu Agra v Trenčianskych Tepliciach za približne 220-tisíc eur. Banskobystrická firma Prima Invest zasa za 332-tisíc eur zrekonštruuje zariadenie v Banskej Bystrici. Na rekonštrukcie budov, ktoré spravuje úrad vlády, vyhlásili verejné obstarávania ešte v lete.

 V oznámeniach o vyhlásení obstarávania úrad vlády potrebu rekonštrukcie zdôvodňoval predovšetkým nevyhovujúcim technickým stavom zariadení. Fasáda starej i novej budovy v Trenčianskych Tepliciach je rozpraskaná a opadáva. Opraviť teda treba fasádu na starej aj novej budove, strechu nad bazénom, areál pred budovou, vybudujú sa besiedky, spevnia plochy a vysadí sa zeleň.

"Je potrebné presunúť parkovisko k oploteniu, vysadiť zeleň, postaviť besiedku, nový plot, priestor na ležadlá a vymeniť prípojku plynu v areáli," uvádza sa v oznámení. Penzión Kamzík v Tatrách je národnou kultúrnou pamiatkou, preto je podľa oznámenia o obstarávaní nutné v maximálnej možnej miere zachovať jeho autentický architektonický výraz a detaily a prvky interiéru a exteriéru.

Na budove vymenia strešnú krytinu, zrekonštruujú WC a kúpeľne, okolo pozemku postavia plot a vymenia potrubia pre teplú a studenú vodu. Druhá najnákladnejšia bude oprava budovy v Banskej Bystrici. Ubytovacie zariadenie chcú zatepliť, rekonštruovať kúpeľne a WC a vymeniť elektrické rozvody v celom objekte.

 Úrad vlády podľa stránky zrušenej Správy zariadení Úradu vlády SR spravuje okrem týchto troch objektov ešte ďalších šesť účelových zariadení, napríklad v Košiciach, Ždiari, na Štrbskom Plese či v Bratislave. Bývalé vedenie úradu vlády pred dvoma rokmi informovalo, že všetkých deväť účelových zariadení ročne produkuje stratu viac ako jeden milión eur.

V novembri 2011 vláda Ivety Radičovej rozhodla o predaji či prenájme niektorých objektov, nakoniec sa tak nestalo, keďže Radičovej vláda padla. Úrad vlády od augusta neodpovedal na otázky, či sa budú rekonštruovať aj ďalšie zariadenia a aké sú v súčasnosti náklady na ich údržbu.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana si myslí, že vláda nedostatočne informuje o využívaní zariadení predstaviteľmi vlády. Ak hotely a vily skutočne využíva vláda napríklad počas svojich výjazdov, zariadenia majú podľa Ďuranu svoje opodstatnenie.

"Ak to však využívajú vládni úradníci a ich rodiny alebo sa to využíva na rôzne školenia, nevidíme význam, aby v čase vysokých deficitov a v čase, keď sa zvyšuje daňové zaťaženie, aby tieto rekreačné zariadenia platili daňoví poplatníci," povedal ešte v auguste Ďurana.

Aktualne.sk, 29.9.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards