Dlhy štátnych nemocníc neklesajú (Hospodárske noviny)

V aktuálnom rozpočte sa s oddlžením nepočíta, ak by vláda bola nútená oddlžovať v objeme 100 – 150 miliónov eur, musela by nájsť zdroje, prípadne úspory niekde inde, hodnotil zadĺženie nemocníc pre Hospodárske noviny dňa 7.10.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Dlhy štátnych nemocníc neklesajú (Hospodárske noviny)

Ministerstvo zdravotníctva si dalo ambiciózny plán. V tomto roku by totiž dlhy štátnych nemocníc patriacich pod rezort Zuzany Zvolenskej mali klesnúť na 80 miliónov eur. „Očakávame, že zadlženosť štátnych nemocníc sa zníži o 30 až 40 percent a ku koncu roka 2013 budú mať dlh aj so záväzkami po lehote splatnosti na úrovni 80 miliónov eur,“ uviedla v rozhovore ministerka.

Realita je však úplne iná. V prvom polroku 2013 totiž štátne nemocnice evidovali záväzky po lehote splatnosti až vo výške takmer 190 miliónov eur. Tempo zadlžovania sa tak síce spomalilo, ale celková výška dlhu neklesá. Jasne to vidieť aj na záväzkoch, ktoré majú štátne nemocnice voči Sociálnej poisťovni. Ku koncu augusta tohto roka dosiahli 43 miliónov eur. Od začiatku roka pritom vzrástli už o 15 miliónov. V septembri pritom pohľadávky vzrastú až dvojnásobne, keďže nemocniciam sa splatnosť poistného za júl posunula na september.

Oddlžovanie je mimo hry

Ministerka Zvolenská však napriek tomu odmieta akékoľvek oddlžovanie. Nemocnice podľa nej znižujú dlh podľa stanoveného plánu. „Vychádzame z akčných plánov, pri ktorých tvrdo trváme na tom, aby sa napĺňali a zatiaľ sa medzimesačne napĺňajú. Priebežné údaje porovnáme s Inštitútom finančnej politiky pri ministerstve financií, a zatiaľ to aj oni vidia veľmi pozitívne,“ tvrdí ministerka. Optimistom je aj šéf Asociácie štátnych nemocníc Jozef Valocký (Smer-SD). „Čo počúvam od riaditeľov, tak sa dlhy znižujú. Myslím si, že je to reálny plán,“ tvrdí pre HN.

Analytik INEKO Dušan Zachar však taký optimista nie je. „Napriek úsiliu nemocníc uskutočňovať potrebné racionalizačné opatrenia tu chýbajú razantné systémové kroky vlády, ktoré by udržali dlh pod kontrolou a postupne ho znižovali,“ myslí si. Medzi ne patria podľa jeho slov napríklad tvrdé rozpočtové pravidlá v hospodárení nemocníc, meranie a zverejňovanie kvality a efektívnosti nemocníc a podľa toho aj ich odmeňovanie, transformácia nemocníc z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti, transparentný vstup súkromného kapitálu do štátnych nemocníc či zrušenie zákonom definovaných minimálnych mzdových nárokov lekárov. „Aj preto považujem splnenie tohtoročného a budúcoročného cieľa v oblasti zadlženia nemocníc skôr za málo pravdepodobné,“ dodáva Zachar.

Problém pre rozpočet

Rast dlhu nemocníc vrátane tých pod správou krajov, obcí a miest, je pritom problém aj pre verejné financie. Ministerstvo financií totiž v rozpočte na tento rok nepočítalo s jeho nárastom. V aktuálnom odhade vývoja ekonomiky však už rezort očakáva opak. „V roku 2013 sa predpokladá, že dlh zdravotníckych zariadení, prevzatý do verejného dlhu, medziročne vzrastie o 100 miliónov eur,“ konštatuje Kažimírov rezort.

Ak sa zadlžovanie nemocníc nepodarí dostať pod kontrolu, vláda Roberta Fica môže mať problém aj v roku 2014. Ministerstvo financií totiž v návrhu budúcoročného rozpočtu nezapočítalo dlh nemocníc, ktorý odhaduje vo výške 100 miliónov eur, do verejného dlhu. Ten by mal pritom podľa rezortu stúpnuť na 56,9 percenta ročného výkonu ekonomiky.

Ak by sa však započítali aj dlhy nemocníc, verejný dlh by prekročil hranicu 57 percent hrubého domáceho produktu. To by znamenalo, že vláda by musela na rok 2016 predložiť vyrovnaný rozpočet. Okrem toho pred vládou stále stojí aj riziko oddlženia nemocníc. „V aktuálnom rozpočte sa s oddlžením nepočíta, ak by vláda bola nútená oddlžovať v objeme 100 – 150 miliónov eur, musela by nájsť zdroje, prípadne úspory niekde inde,“ dodáva analytik INESS Radovan Ďurana.

Lukáš Kvašňák

Hospodárske noviny, 7.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards