Energetická firma sa na vyplatenie superdividend zadĺži dlhopisom za 600 miliónov eur (Plus 7 dní)

Radovan Ďurana vníma zadlženie ZSE ako núdzové riešenie, keď štát potrebuje peniaze, ale nechce sa viac oficiálne zadlžovať. Ako povedal pre týždenník Plus 7 dní 14.10.2013, vláda si týmto spôsobom zľahčuje konsolidačné úsilie, keďže vďaka superdividendám nemusí toľko šetriť.

Energetická firma sa na vyplatenie superdividend zadĺži dlhopisom za 600 miliónov eur (Plus 7 dní)

Nielen plynári, ale aj energetici sa musia zadlžiť, aby mohli štátu vyplatiť superdividendy na zaplátanie verejného dlhu.

Ministerstvo financií potvrdilo, že od Západoslovenskej energetiky (ZSE) očakáva mimoriadnu superdividendu vo výške 316 miliónov eur. Ide o podiel zo 600-miliónového dlhu, ktorý si spoločnosť vezme na svoje plecia cez vydané dlhopisy. Dohodli sa na tom akcionári, teda štát a nemecká energetická skupina E.ON na valnom zhromaždení.

Podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka to pripomína podobný tunel pološtátnej firmy ako v nedávnom prípade SPP. Ten si vzal úver 750 miliónov eur tiež na vyplatenie superdividend pre štát a súkromného spoluvlastníka. Ide pritom o ziskové firmy, ktoré by žiadne zadlženie nepotrebovali.

Dividenda je vyplatenie vytvoreného zisku akcionárom spoločnosti po skončení finančného roku. V spomínaných pološtátnych podnikoch si, naopak, na mimoriadne vyplatenie zisku musia požičať peniaze.
Bežná vec

„Superdividendy nie sú nič výnimočné, za posledné tri roky takto štát získal viac ako 350 miliónov eur,“ tvrdí hovorca ministerstva financií Radko Kuruc. Dodáva, že takýmto spôsobom vyťahovala zo štátnych podnikov peniaze aj Radičovej vláda.

V roku 2011 si na superdividendách vylepšila štátne financie takmer o 150 miliónov eur a o rok neskôr o 109 miliónov eur. Koaličný partner Ivety Radičovej Richard Sulík túto prax potvrdzuje, ale tvrdí, že v tom čase si firmy na vyplatenie superdividend nemuseli brať zbytočné obrovské úvery, ako sa to deje dnes.

„Existuje riziko, že ak priveľký úver firmu zruinuje, budú ju musieť sanovať daňoví poplatníci, prípadne, že úroky z takéhoto dlhu prenesie ZSE do zvýšených cien elektriny pre zákazníkov.“

V súčasnosti sa však hovorí skôr o očakávanom poklese cien elektriny na budúci rok, a to až o desať percent. Kuruc z ministerstva financií schválenie superdividendy vysvetľuje tým, že vláda musí nejako naplniť svoj cieľ zaplátať dieru vo verejných financiách, na čo len v tomto roku potrebuje viac ako jednu miliardu eur. Hľadá teda peniaze, kde sa dá.

„Je to možné buď znižovaním výdavkov, alebo zvyšovaním príjmov, pričom výdavky štátneho rozpočtu sú už za deväť mesiacov tohto roka nižšie o 900 miliónov eur,“ tvrdí Kuruc.

Keďže vláda sľúbila, že dane už nebude zvyšovať, vyplácanie superdividend je ideálny spôsob, ako si zvýšiť príjmy a nepoštvať proti sebe voličov.
Šikovná finta

Ekonóm inštitútu INESS Radovan Ďurana vníma zadlženie ZSE ako núdzové riešenie, keď štát potrebuje peniaze, ale nechce sa viac oficiálne zadlžovať. „Vláda si týmto spôsobom zľahčuje konsolidačné úsilie, keďže vďaka superdividendám nemusí toľko šetriť,“ hovorí Ďurana s tým, že súkromní vlastníci firiem využívajú tento postup pomerne bežne.

Ak si totiž dokážu požičať peniaze za štvorpercentný úrok, investujú ich a zarobia desať percent, tak je to výhodný obchod. Ako naloží E.ON so svojím podielom na 600-miliónovej superdividende na dlh, firma nijako nespresnila. Tému zatiaľ vôbec nekomentujú.

Podľa neoficiálnych informácií sú však nemeckí spoluvlastníci ZSE v podobnej situácii ako slovenská vláda. Hľadajú peniaze, kde sa dá, a mimoriadna superdividenda im príde maximálne vhod.

Z pohľadu štátu je však situácia iná. „Štát teraz berie príjmy budúcim vládam. Dividendy zo zadlženej firmy už budú v budúcnosti logicky nižše,“ vysvetľuje Ďurana s tým, že časť budúceho zisku bude musieť ísť na splácanie dlhopisov.
Bez komentára

Spoločnosť ZSE zatiaľ informáciu bližšie nekomentuje. Hovorca Ján Orlovský len naznačil, že spoločnosť aktuálne získala rating od agentúry Standard&Poor’s na úrovni BBB+, čo znamená pozitívne hodnotenie, že zisky ZSE budú aj v budúcnosti stabilné.

Takéto hodnotenie je dôležité pre každú firmu, ktorá chce presvedčiť investorov, že je v dobrej kondícii a kúpa jej dlhopisu nie je rizikom. „Akékoľvek ďalšie informácie a komentáre v tejto súvislosti by boli predčasné,“ tvrdí hovorca Orlovský.

Rezort financií ministra Petra Kažimíra zároveň neodpovedal na otázku, či budú postup SPP a ZSE so zadlžením a výplatou superdividendy opakovať aj pri ďalších štátnych a pološtátnych firmách, ako je napríklad Stredoslovenská alebo Východoslovenská energetika. Každopádne, vláda už avizovala, že zo superdividend očakáva v tomto roku celkovo 400 miliónov eur.

Pôvodne však nebola reč o tom, že zdravé firmy si na vyplatenie týchto peňazí budú musieť vziať úver, ktorý by inak vôbec nepotrebovali.
 

Eva Mihočková

Plus 7 dní, 14.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards