Rozpočet stojí na dividendách (Hospodárske noviny)

Podľa Jána Dingu z INESS by  mala mať vláda pripravený aspoň krízový scenár, čo spraví, ak sa jej nebude dariť. Ako povedal dňa 16.10.2013 pre Hospodárske noviny, vyčíslené škrty na bežných a kapitálových výdavkoch dosahujú rádovo stovky miliónov eur.

Rozpočet stojí na dividendách (Hospodárske noviny)

Nielenže pomalšie škrtať, ale vo veľkej miere sa spoliehať aj na dividendy. Takto má vyzerať konsolidácia v roku 2014. Ako rezort financií avizoval už v auguste, Slovensko bude v budúcom roku znižovať deficit pomalšie ako pôvodne plánoval – z tohtoročných očakávaných 2,98 percenta HDP na 2,83 percenta HDP. Pôvodný plán bol pritom ísť na 2,6 percenta. Vtedy však nebolo jasné B tohto kroku – že štátu výrazne pomôžu dividendy z podnikov. Stovky miliónov eur dostane namiesto roku 2013 až v budúcom roku. V prepočte necelú pol miliardu.

Spočítané a zrátané – ušetríme peniaze na efektívnejších úradoch, ale aj tak sa budeme naďalej vo výraznej miere spoliehať na príjmy. A nie hocijaké, ale jednorazové dividendy, ktoré už v budúcich rokoch neprídu, prípadne prídu, ale v inej výške.

Podľa odborníkov pritom na takýto postup nie je veľký dôvod. Na výdavkovej strane má totiž štát stále pomerne veľké možnosti na šetrenie. „Slovenská vláda by mohla nájsť úspory na strane výdavkov. Práve takýto spôsob konsolidácie by ekonomiku bolel menej, ako napríklad zvyšovanie daní,“ konštatoval analytik NextFinance Jiří Cihlář. Ponúka aj niekoľko možností. Stačí sa podľa neho pozrieť na možnosti pri výdavkoch na kultúru či šport.

Priestor je stále aj na systematické škrty, tvrdí analytik INESS Ján Dinga. Vyčíslené škrty na bežných a kapitálových (investičných) výdavkoch podľa neho dosahujú rádovo stovky miliónov eur.

Aby štát odhalil možnosti, ktoré štát má, by však bol potrebný riadny a hĺbkový audit štátnej správy. Teda presne ten krok, o ktorom hovorí každá vláda a doteraz ho nezrealizovala.

Zrejme ho nezrealizuje ani jednofarebný kabinet Roberta Fica a Slovensko tak bude mať málo efektívnu a účinnú štátnu správu. Vláda by však mala mať podľa Dingu pripravený aspoň krízový scenár, čo spraví, ak sa jej nebude dariť.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 16.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards