Vláda nešetrí, len odkladá investície (Hospodárske noviny)

Limitovanie kapitálových výdavkov je jedným z obľúbených opatrení slovenských vlád, pretože je jednoduché a dôsledky sú viditeľné neskôr, alebo majú nepriamu podobu, zhodnotil pre Hospodárske noviny dňa 18.10.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Vláda nešetrí, len odkladá investície (Hospodárske noviny)

Rozbité cesty, schátrané budovy úradov či škôl sú každodennou slovenskou realitou, na ktorú sme už po rokoch zvyknutí. Ani v najbližších rokoch to pravdepodobne nebude lepšie. Z najnovšieho návrhu rozpočtu totiž vyplýva, že vláda plánuje investície do opráv a údržby svojho majetku výrazne znižovať. Do roku 2016 takmer až o polovicu. Nejde pritom o reálne šetrenie, ale len o odkladanie investícií do budúcnosti.

„Limitovanie kapitálových výdavkov je jedným z obľúbených opatrení slovenských vlád, pretože je jednoduché a dôsledky sú viditeľné neskôr, alebo majú nepriamu podobu,“ hodnotí Radovan Ďurana, analytik INESS. Niektoré výdavky sú podľa jeho slov odkladané vplyvom nepripravenosti, ako napríklad diaľnice, iné v snahe ušetriť. Podľa rezortu financií však šetrenie na investíciách nebolo jeho cieľom. „Ministerstvo financií sa pri tvorbe rozpočtu nesústreďovalo na znižovanie kapitálových výdavkov,“ tvrdí Radko Kuruc, šéf tlačového odboru ministerstva. Postupný pokles si podľa jeho slov naplánovali samotné ministerstvá.

Riziká do budúcnosti

Takýto spôsob šetrenia však nie je z dlhodobejšieho hľadiska udržateľný a navyše môže predstavovať komplikácie už v súčasnosti. Nedostatočná údržba budov totiž môže znamenať zvýšené náklady na energie. Ak navyše štát do svojho majetku neinvestuje, vyrába si problémy so budúcnosti. „Je jasné, že keď neopravíte strechu na škole, tak sa dva roky nič nestane, ale potom sa tá strecha zrúti. Toto sa volá nepriznaný dlh,“ vysvetľuje prognostik SAV Vladimír Baláž. V porovnaní s rozpočtom sa pritom v rámci celej verejnej správy už v tomto roku očakáva úspora na tieto investície až 260 miliónov eur. Od vstupu Slovenska do EÚ navyše prevláda snaha financovať údržbu a rekonštrukcie majetku vo vlastníctve štátu aj samospráv v čo najväčšej miere z eurofondov. „Takáto investičná stratégia nie je trvalo udržateľná. Vláda by mala všetok nepotrebný či neprioritný majetok radšej odpredať,“ odporúča Ďurana.

Najviac majú škrtať obce

Šetrenie na investíciách sa pritom najviac dotkne obcí a miest. Tie budú v budúcom roku niesť viac ako polovicu kapitálových úspor. To predstavuje spolu až 134 miliónov eur. Za posledné dva roky sa pritom obciam darilo hospodáriť s prebytkom práve vďaka tomu, že šetrili na investíciách do opráv a rozvoja. „Odloženie výdavkov sa však musí neskôr prejaviť ich opätovným nárastom. Bolo by prekvapením, ak by sa tak nestalo už v roku 2014, na konci ktorého nás čakajú komunálne voľby,“ upozorňuje Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Takýto scenár očakáva aj Združenie miest a obcí Slovenska. „Je prirodzené, že práve v predvolebnom období vrcholí realizácia rozvojových projektov. Takýto vývoj bol vždy akceptovaný aj v rámci rozpočtu celej verejnej správy,“ dodáva výkonný podpredseda združenia Jozef Turčány.

Tomáš Púchly

Hospodárske noviny, 18.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards