Výstavba atómiek mešká v celej Európe (Hospodárske noviny)

Ako upozornil Martin Vlachynský z INESS, výstavba jadrovej elektrárne je jeden z najzložitejších stavebných projektov, aké ľudstvo pozná, takže nepresnosť finančných a časových odhadov je pochopiteľná. Keďže sú však tieto projekty pod silným politickým tlakom, aj investori majú podľa jeho slov motiváciu systematicky podstreľovať odhady nákladov a času výstavby, povedal 24.10.2013 pre Hospodárske noviny.

Výstavba atómiek mešká v celej Európe (Hospodárske noviny)

Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorá čelí komplikáciám s dostavbou jadrových elektrární. S komplikáciami bojujú aj ďalšie krajiny, iné od jadra ustupujú úplne. Jedným z extrémnych prípadov je Fínsko. Dokončenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Olkiluoto sa posunulo z pôvodne plánovaného roku 2009 až na rok 2016 a očakávané náklady zatiaľ vzrástli až trojnásobne. Aj tieto prieťahy však blednú v porovnaní s jedným z najpredraženejších a najdlhšie sa vlečúcich projektov vôbec. Jadrovú elektráreň Vogtle v Spojených štátoch začali stavať ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia a pôvodne odhadované náklady na dokončenie vo výške 660 miliónov dolárov sa postupne vyšvihli až na aktuálne odhadovaných deväť miliárd.

Cenu zvyšuje aj bezpečnosť

Príčin je hneď niekoľko. Martin Vlachynský, analytik INESS, upozorňuje, že výstavba jadrovej elektrárne je jeden z najzložitejších stavebných projektov, aké ľudstvo pozná, takže nepresnosť finančných a časových odhadov je pochopiteľná. Keďže sú však tieto projekty pod silným politickým tlakom, aj investori majú podľa jeho slov motiváciu systematicky podstreľovať odhady nákladov a času výstavby. Ďalším faktorom je sprísňovanie bezpečnosti. Je totiž nutné zohľadniť aj zmeny regulácií v priebehu výstavby, čo tiež zvyšuje časovú a finančnú náročnosť projektu.

Riziko do budúcnosti

„Jadrová energia je síce lacná na výrobu, no cena elektrárne je neúmerne vysoká. Navyše je nutné započítať aj náklady na odstavenie elektrárne po skončení jej životnosti, ” hodnotí Milan Hudák, analytik Virtuse Energy. Z dlhodobého hľadiska môže byť takáto vysoká investícia veľmi riziková. Dnes totiž nie je možné odhadnúť ceny elektriny o desať a viac rokov. „Jadrové elektrárne sa nakoniec môžu ukázať ako zbytočný podnik, ” dopĺňa Jiří Šimara, analytik Cyrrusu. Finančná náročnosť budovania jadrovej elektrárne sa v súčasnosti ukazuje najmä v Británii, kde ani EdF, prakticky najväčšia európska spoločnosť v sektore elektroenergetiky, nie je schopná financovať takýto projekt samostatne. Spolieha sa na ďalších partnerov a vo výraznej miere tiež na tamojšiu vládu.

Podľa Šimaru je nutné pri výstavbe jadrovej elektrárne počítať aj s možným ochladením vzťahov so susednými krajinami, ktoré jadro nepreferujú. Príkladom môžu byť protesty Rakúska proti elektrárňam v Temelíne či Mochovciach
 

Rozvoj jadra ťahá najmä Čína

Spotreba elektrickej energie vo vyspelých krajinách v posledných dvoch dekádach rástla len pomaly. V kombinácii s vysokými nákladmi a odporom verejnosti aj politikov v niektorých krajinách to pre jadrovú energiu na starom kontinente neznamená dobré vyhliadky. V Spojených štátoch zasa prevádzkovatelia staré reaktory skôr odstavujú, než aby investovali do ich modernizácie. Najvýraznejším faktorom pre tento vývoj sú tam nízke ceny plynu vďaka bridlici. Svetovým lídrom v rozvoji jadrovej energie je v súčasnosti práve Čína, kde je vo výstavbe až 28 zo 66 reaktorov na svete. „Najmä v rozvojových krajinách jadrová energia ešte nepovedala svoje posledné slovo,“ konštatuje Vlachynský.

Tomáš Púchly

Hospodárske noviny, 24.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards