Na peniaze z druhého piliera dosiahnu iba bohatí. Zmena výplaty sa nepozdáva ani odborníkom (Aktualne.sk)

Úspory sporiteľov tak boli relatívne dostupné a sporitelia sa mohli slobodne rozhodnúť, aký druh zabezpečenia je pre nich v dôchodkovom veku najlepší. Pre niekoho to mohlo byť predčasné splatenie hypotéky, pre iného zase vytúžené cestovanie, odkladaná operácia z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, či zvýšenie životného štandardu, píše o hromadnej pripomienke, ktorej iniciátorom je INESS, portál Aktualne.sk dňa 4.12.2013.

Na peniaze z druhého piliera dosiahnu iba bohatí. Zmena výplaty sa nepozdáva ani odborníkom (Aktualne.sk)

Minimálne 800-eurový dôchodok zo Sociálnej poisťovne bude musieť po novom dosiahnuť dôchodca, ktorý bude chcieť dostať svoje peniaze z druhého piliera na ruku. Ostatní možnosť so svojimi vlastnými prostriedkami nakladať voľne mať nebudú. Tento návrh ministerstva práce však opozícia rozhodne odmieta. SaS hovorí o protiústavnosti, samotný autor druhého piliera a poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník s nastavením hranice rovnako nesúhlasí.

Strana SaS považuje navrhované nastavenie podmienok vyplácania dôchodkov z druhého piliera za zásadný zásah do súkromného vlastníctva sporiteľov. "Návrh sa týka povinnosti vložiť svoje vlastné našetrené peniaze do súkromných spoločností. V týchto zmenách vidíme naháňanie biznisu pre životné poisťovne," povedal predseda strany Richard Sulík.

Ľudovít Kaník však v tomto problém nevidí. „Celý druhý pilier je postavený na myšlienke, že správu týchto peňazí vo fáze sporenia aj vyplácania vykonávajú súkromné finančné inštitúcie,“ uviedol. Okrem súkromných spoločností nevidí inú inštitúciu, ktorá by mala mať tieto financie na starosti. Sám sa preto pýta, kam inam by mali peniaze ísť. „Sociálna poisťovňa by určite nebola dobré riešenie, ani technicky to nie je možné. Samotná ľavicovo orientovaná vláda toto riešenie predsa zavrhla,“ vysvetlil Kaník.

Podľa neho je však dôležité ustrážiť výšku zisku. „Tá musí byť primeraná. Nad tým má bdieť Národná banka a ja verím, že to aj robiť bude,“ uzavrel Kaník.
Výsada dvoch percent ľudí

Problém vidí exminister práce v hranici, ktorá je podľa neho postavená privysoko. Programový výber, ktorý umožní postupne vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, bude totiž určený iba pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého, priebežného piliera, je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur. Ostatní sa budú musieť dohodnúť s vybranými životnými poisťovňami na doživotnom mesačnom dôchodku. Takto stanovená hranica je však prehnaná aj podľa SaS.

„Skúsenosť hovorí, že takýto vysoký dôchodok je priznávaný menej ako dvom percentám dôchodcov. Taktiež treba pripomenúť, že súčasný zákon dal sporiteľom prísľub, že doživotný dôchodok si budú musieť zakúpiť len do výšky 0,6-násobku životného minima a všetky ďalšie dôchodkové úspory môžu použiť formou programového výberu. Zmena, ktorou sa stanoví hranica štvornásobku životného minima, je však príliš radikálna," povedal podpredseda SaS Jozef Mihál.

Takúto retroaktívnu zmenu zákona považuje strana za protiústavnú a v prípade, že nové znenie zákona parlament schváli, je pripravená iniciovať podanie na Ústavný súd.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny plánuje v novele zákona od budúceho roka zrušiť aj podmienku sporiť si na dôchodok v druhom pilieri minimálne desať rokov. Jedinou podmienkou, aby človek mohol čerpať nasporené prostriedky, by tak bolo dosiahnutie dôchodkového veku.

Návrh zákona o vyplácaní dôchodkov z druhého piliera, tzv. anuite, by mal vstúpiť do platnosti v roku 2015. Peniaze z druhého piliera by vtedy mali dostať prví sporitelia, ide pritom o približne tritisíc ľudí.
INESS chce hromadnú pripomienku

Inštitút ekonomických a sociálnych analýz (Iness) vyzýva občanov Slovenskej republiky, aby podporili hromadnú pripomienku k návrhu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Inštitút je totiž presvedčený, že zmeny, ktoré v novele navrhuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, sú v rozpore s pravidlami, za ktorých sporitelia vstupovali do druhého dôchodkového piliera a zákon taktiež po novom podľa Iness výrazne obmedzí právo sporiteľov nakladať so svojimi úsporami.

Podľa Iness mnohí zo sporiteľov vstúpili do druhého piliera okrem iného aj preto, že mal umožniť takzvaný programový výber. Znamená to, že po zakúpení minimálneho doživotného dôchodku mal mať sporiteľ možnosť zvyšok úspor vybrať vo viacerých splátkach alebo jednorazovo.

"Úspory sporiteľov tak boli relatívne dostupné a sporitelia sa mohli slobodne rozhodnúť, aký druh zabezpečenia je pre nich v dôchodkovom veku najlepší. Pre niekoho to mohlo byť predčasné splatenie hypotéky, pre iného zase vytúžené cestovanie, odkladaná operácia z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, či zvýšenie životného štandardu," tvrdí Iness s tým, že ministerstvo práce chce sporiteľov o túto slobodu v nakladaní s úsporami pripraviť. Inštitút sa preto rozhodol podať k tomuto zákonu hromadnú pripomienku.
 

Simona Blehová

Aktualne.sk, 4.12.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards