Komunitné financovanie 2.0

Odporcovia voľného trhu mu často prisudzujú vlastnosti ako sebectvo či individualizmus. Miesto, kde jedinec prežíva porazením ostatných jedincov.

Komunitné financovanie 2.0

Nič nie je ďalej od pravdy. Trh je zo svojej podstaty miestom, kde ľudia kooperujú. Pritom cieľ tejto kooperácie sa nemusí vždy monetárne vyjadrovať ako zisk. História je plná príkladov dobrovoľnej komunitnej spolupráce charitatívneho, zdravotného, či poistného charakteru. Avšak ako postupne stále viac z týchto oblastí obsadzoval štát, tieto  veľmi rozvinuté činnosti postupne upadli.

S príchodom generácie Web 2.0, teda sociálneho webu, dobrovoľná komunitná kooperácia získala nový životný priestor. Crowdfunding, teda akési „financovanie davom“ zažíva veľký rozmach.

Princíp je jednoduchý a každý ste sa s ním už v nejakej podobe stretli. Na webe popíšete svoj projekt a umožníte návštevníkom na tento projekt finančne prispieť. Na Slovenskú nájdete prevažne charitatívne zamerané portály ako dakujeme.sk ci ludialudom.sk, kde môžete financiami pomôcť konkrétnym ľuďom, zväčša so zdravotným trápením.

Spektrum je však neobmedzené. Vo svete sú bežné investičné crowdfundingové portály ako kickstarter.com, kde môžete podporiť podnikateľské plány. Z podobného súdka sú portály ponúkajúce mikrofinancovanie ľuďom z tretieho sveta (na nákup kravy, či hnojiva), s rôznou úrovňou charitatívneho prispenia (napríklad vzdanie sa úrokov). Príkladom je kiva.org.

Aktuálnym lídrom v inovatívnosti je crowdtilt.com. Tento portál umožňuje bojovať o priazeň ľudí s prakticky akýmkoľvek projektom. Od programu asistentských psov pre choré deti, cez zbierku pre raneného vojaka, záchranu kostola až po Heloweenovskú party na jachte. Nemusíte ani cieliť na široké publikum, môžete si založiť projekt, kde sa s kamarátmi poskladáte kamarátke na narodeninový darček.

Crowdtilt pripravil open-source aplikáciu Crowdhoster, ktorá umožňuje jednoducho spustiť crowdfundingový projekt na vašich vlastných stránkach, bez nutnosti spoliehať sa na sprostredkovateľský web. Cez crowdfunding sa v roku 2012 po svete vyzbieralo 2,7 miliardy dolárov (o 81% viac ako v roku 2011) a podporilo viac ako milión projektov. V roku 2013 sa odhaduje skoro 90% rast objemu crowdfundingu.

Anglosaský  obrat „Daj svoje peniaze tam, kde máš ústa!“ môže získať na novej kvalite – aj na Slovensku. Rôzne skupiny by nemuseli nútiť daňovníkov platiť svoju obľúbenú zábavu. Fanúšikovia futbalovej reprezentácie by mohli podporiť nový štadión, milovníci dostihov dráhu v Petržalke a vyznávači romantickej jazdy vlakom Traťou mládeže do Banskej Štiavnice by sa mohli pár klikmi poskladať na jej zachovanie. Alebo by sa prišlo na to, že tieto veci v realite ľudia nepovažujú za až také dôležité a použili by svoje peniaze na iné veci...
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards