Rok 2014: Prognóza analytika - vyššie dane a odvody (Aktuality.sk)

Martin Vlachynský z INESS prognózoval dňa 30.12.2013 pre portál Aktuality.sk rok 2014.

Rok 2014: Prognóza analytika - vyššie dane a odvody (Aktuality.sk)

Čo nás čaká v roku 2014? Takto pre Aktuality.sk prognózuje budúci rok analytik INESS-u Martin Vlachynský.

V roku 2013 prišlo ku ďalšiemu pozvoľnému upokojeniu situácie v eurozóne. Program nákupu dlhopisov pripravený Európskou centrálnou bankou (ECB) presvedčil investorov, že ECB je odhodlaná držať zadlžené krajiny nad vodou. Dlhy v Európe však aj naďalej rastú a v budúcnosti príde moment, keď ECB bude musieť aktívne zasiahnuť. V Grécku ešte nie je úplne jasné, ako pokryjú dieru v rozpočte na rok 2014, na pokrytie ktorej doterajšie pôžičky nestačia. Slovinsko bude musieť rekapitalizovať štátne banky, ktoré sú na pokraji kolapsu. Ani tu sa zatiaľ nevie, kde na to vezmú zdroje.

Podobne európsky bankový systém sa udržal nad vodou najmä vďaka štedrým pôžičkám od ECB. V roku 2014 je naplánovaný veľký stres test bánk. Kľúčovým momentom bude prístup regulátora k štátnym dlhopisom v držaní bánk. Po bankrote Grécka je jasné, že už ich nemôže považovať za bezrizikové ako dosiaľ. Na druhej strane, ak týmto dlhopisom prisúdi riziko, banky sa ich začnú zbavovať, čo zhorší situáciu zadlžených krajín.

Slovenských podnikateľov zasiahnu daňové licencie, živnostníci budú na jar podávať daňové priznanie za rok 2013 s tvrdšími pravidlami, čo pre väčšinu bude znamenať vyššie dane a odvody.

Aktuality.sk, 30.12.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards