Poznáme najhoršiu zmenu Ficovej vlády: zákonník (Hospodárske noviny)

Podľa Jána Dingu z INESS by mala vláda začať znižovať administratívne a daňovo-odvodové bremená, povedal pre Hospodárske noviny dňa 15.1.2014.

Poznáme najhoršiu zmenu Ficovej vlády: zákonník (Hospodárske noviny)

Trh práce V pracovnej slobode sa Slovensko výrazne prepadlo, tvrdí rebríček nadácie Heritage.

Ak získajú zákazku, narážajú na problém. Obuvnícka firma Regalo zo Sniny si niekoľkokrát premyslí, či zamestná nového človeka. Dôvodom sú rozsiahle zmeny v Zákonníku práce, ktoré prijala vláda Roberta Fica (Smer-SD). A to v čase, keď nám stúpajú náklady – konštatoval jej konateľ Daniel Sninčák.

Práve znepružnenie pracovného trhu sa stalo jedným z opatrení, ktoré Slovensko poškodili najviac. Ako ukázal najnovší rebríček nadácie Heritage, Slovensko sa v oblasti pracovnej slobody výrazne prepadlo. Konkrétne na 122. miesto z pôvodného 50.

V poslednej tretine krajín

Rebríčky sú pre možných nových investorov jedným z faktorov, ktoré môžu čiastočne zavážiť pri rozhodovaní sa, do ktorej krajiny rozšíria svoj biznis. Faktom je, že tento posledný mapoval stav na Slovensku v roku 2012. Zákonník práce však začal platiť až od začiatku vlaňajška. Ako sa teda mohol v takejto miere prejaviť už rok pred svojou platnosťou? Podľa odborníkov je odpoveď jasná – firmy už vedeli o zmenách v predstihu a prispôsobili sa im. Ako napríklad ukázala analýza Národnej banky Slovenska, sprísnenie pracovného kódexu sa podpísalo pod rast nezamestnanosti už koncom roka 2012. A okrem toho sa, logicky, tiež báli prijímať nových ľudí.

Zmeny v pracovnom práve, pre ktoré nastali na trhu práce takéto veľké pohyby, boli naozaj rozsiahle. Zadefinovala sa závislá práca, posilnilo postavenie odborových funkcionárov či opätovne zaviedol súbeh výpovede a odstupného pre zamestnancov. „To ja považujem za luxus, najmä v čase krízy. Pre podnikateľov je to zaťažujúce,“ povedal prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Rezort prieskum spochybňuje

Ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera (Smer-SD) pritom rebríček spochybňuje. Podľa hovorcu rezortu Michala Stušku hodnotenie zmien v Zákonníku práce je subjektívnym názorom hodnotiteľa, ktorý sa prikláňa k čo najmenšej ochrane zamestnancov cez zákonník. „Prepad je síce o 18,6 percentuálneho bodu v oblasti pracovnej slobody, ale realita, ako ju hodnotia ľudia aj ministerstvo, je úplne odlišná,“ doplnil.

Na výraznú zmenu sa Slovensko nemôže spoliehať ani v budúcom roku. Vláda totiž prijala ďalšie zmeny, čo firmám voľnosti v zamestnávaní nepridalo. Medzi nimi najmä zodvodnenie dohodárov.

V záujme zlepšenia podmienok by vláda už mala zaradiť spiatočku, konštatoval analytik INESS Ján Dinga. „Teda znižovať administratívne a daňovo-odvodové bremená."

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 15.1.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards