Fúkanie bublín

Nech už je vaše vysvetlenie príčin finančnej krízy akékoľvek, na niečom sa asi zhodneme. Jedným z dôležitých faktorov bol prudký rast úverov, najmä hypoték v Spojených štátoch, Veľkej Británii, Írsku, Španielsku a inde.

Fúkanie bublín

Tieto úvery v istom momente zlyhali (teda prestali byť splácané), čo následne viedlo k reťazovej reakcii naprieč finančným systémom. Politika "vlastné bývanie pre každého" (napríklad americká National Homeownership Strategy) je skvelá na predvolebné bilboardy, ale ignoruje obmedzenosť dostupných zdrojov. Vlády sa snažili oklamať realitu rôznymi programami na úverovanie ľudí, ktorých za bežných podmienok veritelia odmietali. Vďaka sekuritizácii a štátnym garanciám vznikli rôzne NINJA (No Income, No Assets, No Job) pôžičkové schémy. Boli to prirodzene práve tieto tzv. subprime úvery, ktoré zlyhali pri prvom silnejšom závane vetra.

Nepripomína vám to nebankovky? S jedným rozdielom – nebankovka si vyvažuje vysoké riziko zlyhania dlžníka vysokými úrokmi. Politické programy toto riziko rozdeľujú na celú krajinu. Čo je však najhoršie – ľudia sú nepoučiteľní. Momentálne sa Veľká Británia teší z toho, ako sa darí programu Help to Buy.

Je to schéma za 12 miliárd libier, podľa ktorej vám štát ku bežnej hypotéke na 75% hodnoty novej nehnuteľnosti požičia ďalších 20% hodnoty tejto nehnuteľnosti. Táto pôžička bude prvých 5 rokov bezúročná. A to až pre nehnuteľnosti do hodnoty 600 000 libier, pričom priemerná cena domu v Británii je okolo 165 000 libier!

Cieľom je primárne znovu nafúknuť bublinu na trhu nehnuteľností, kde sa počas prvých krízových rokov ceny prepadli o zhruba 20%. Prvé výsledky sa už dostavili, ceny za posledný rok narástli o 4%.

A ešte jedna zaujímavosť. V Británii platí na nákup nehnuteľností tzv. Stamp Duty, ktorá dosahuje 0-15% z ceny, čo predražuje nákup domu o niekoľko tisíc libier. Vláda by mohla zrušiť túto daň a podporiť tak  realitný trh. Miesto toho vytvorila schému, ktorá obyvateľom umožní si (aj) na túto daň vziať hypotéku.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards