Firma sídli v daňovom raji. A štát ju dotuje (Finweb)

Ideálnym riešením je poskytovanie plošnej podpory vzniku pracovných miest, napríklad formou odvodovej úľavy. V takých politikách nie je potrebné skúmať sídlo firiem, povedal pre ekonomický portál Hospodárskych novín Finweb dňa 11.2.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Firma sídli v daňovom raji. A štát ju dotuje (Finweb)

Na jednej strane Slovensko proti daňovým rajom bojuje, na druhej strane ich podporuje. A to konkrétne podnikateľov, ktorí v nich sídla. Kým rezort financií obchodovanie s nimi zdanil 35 percentami, ministerstvo práce im, naopak, dotuje pracovné miesta.

Príkladom je aj baliareň cukru Sovereign Slovakia z juhoslovenskej Okoče. Firma, ktorej vlastnícka štruktúra siaha na Seychely, dostala v roku 2011 od úradu práce v Dunajskej Strede viac ako 11-tisíc eur. Vďaka nim udržala tri miesta. Ak by si žiadosť podala dnes, dostala by pomoc opäť – štát sa o majetkové pozadie firiem nezaujíma. „Došlo by tým k znevýhodneniu jedného účastníka,“ zdôvodňuje Jana Lukáčová z ústredia práce.

Kvôli firmám v daňových rajoch prichádza Slovensko o nemalé peniaze, upozornil v minulosti rezort financií. Takéto firmy síce zarobia na našom území, ale zisky presunú, napríklad na Seychely. A zdaneniu sa tak vyhnú.

Ministerstvo financií chce o tejto téme rokovať s rezortom práce. Spoločne chcú preskúmať, či je vôbec možné v rámci európskej legislatívy upraviť dotačné schémy tak, aby k takýmto prípadom v budúcnosti nedochádzalo.

Bojovať proti daňovým rajom a zároveň ich podporovať je podľa generálneho riaditeľa McRoy Group Luboša Sirotu nepochybne schizofrenické. Avšak iba z pohľadu štátu. „Takýto boj proti daňovým rajom by sa dotkol hlavne zamestnancov daných firiem,“ dodáva. V prostredí Európskej únie si totiž len máloktorý štát môže dovoliť takéto dotácie neposkytovať bez toho, aby ohrozil zamestnanosť.

Boj odsúdený na neúspech

Odvážnejší je bývalý minister práce Jozef Mihál (SaS), ktorý príspevky na zamestnávanie považuje za produkty sociálneho inžinierstva. Bojovať treba v prvom rade proti nim, keďže každá vláda je podľa neho v boji proti daňovým rajom vopred odsúdená na neúspech. „Žiaľ, tento názor som nedokázal obhájiť ani vo vláde Ivety Radičovej, kde prevážil názor, že tieto nástroje trhu práce sú pre tvorbu pracovných miest dôležité a treba ich hlavne zdokonaľovať,“ priznáva Mihál.

Do priameho boja s daňovými rajmi by sa nepúšťal ani analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Z ekonomického hľadiska je totiž efektivita podpory dôležitejšia ako daňové sídlo finálneho vlastníka. „Ideálnym riešením je poskytovanie plošnej podpory vzniku pracovných miest, napríklad formou odvodovej úľavy. V takých politikách nie je potrebné skúmať sídlo firiem,“ hovorí Ďurana.

Darí sa im aj v tendroch

Záujem slovenských firiem o sídlo v daňových rajoch mimo krajín Európskej únie rástol aj v minulom roku. Medzi najatraktívnejšie destinácie patrili Spojené štáty, Seychely a Panama. Firmy tam lákalo najmä nižšie daňové zaťaženie, stabilnejšia daňová legislatíva a väčšia anonymita. Klasické európske daňové raje ako Cyprus či Luxembursko, naopak, strácajú na popularite. Cyprus totiž zvýšil svoje zaťaženie a Luxembursko oslabilo svoje bankové tajomstvo.

Mimovládna organizácia Transparency International v minulom roku poukázala na úspech firiem z daňových rajov v štátnych tendroch. Od roku 2009 vyhrali firmy zo siedmich najlukratívnejších daňových rajov verejné zákazky v hodnote 65 miliónov eur. Ešte predtým, než vyšli na povrch tieto čísla, minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) navrhol, aby subjekty podnikajúce v daňových rajoch boli sankcionované napríklad vylúčením z európskych verejných obstarávaní.

Erik Kapsdorfer

Finweb, 11.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards