Zistenie HN: Cena elektriny môže ísť hore (Hospodárske noviny)

Jediní, kto tie dodatočné náklady môže zaplatiť, sú buď spotrebitelia, alebo daňovníci, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 13.2.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Zistenie HN: Cena elektriny môže ísť hore (Hospodárske noviny)

Za elektrinu si môžu firmy a rodiny čoskoro priplatiť. Dôvodom je podpora zelenej energie a to, že na nej veľké energetické giganty podľa vlastných slov prerábajú. Napríklad Stredoslovenská energetika takto vlani prišla o 20 miliónov eur, rovnakú sumu by mala stratiť aj tento rok. No a jednou z ciest, ako by chceli svoje straty energetici pokryť, je práve zvýšenie cien pre odberateľov. „Verím, že nám to regulačný úrad umožní,“ povedal pre HN Vladimír Valach, generálny riaditeľ SSE, ktorú vlani kúpili česko-slovenskí finančníci z Energetického a průmyslového holdingu na čele s Danielom Křetínským.

V praxi za elektrinu z obnoviteľných zdrojov platia všetky tri naše distribučné spoločnosti jej výrobcom stovky miliónov eur ročne a náklady v konečnom dôsledku prenášajú cez špeciálnu tarifu do faktúr pre spotrebiteľov. Tento poplatok je však podľa energetikov nastavený nízko. To však regulačný úrad odmieta a tarify v tomto roku zvyšovať neplánuje.

Na výpadky upozornila aj Východoslovenská energetika. Podľa hovorkyne spoločnosti Andrey Danihelovej firme za vlaňajšok chýba na podporu obnoviteľných zdrojov 30 miliónov eur. Podobný výpadok očakávajú aj v tomto roku, a preto podobne ako v SSE pripúšťajú, že elektrina bude musieť zdražieť.

„V prípade, že aktuálny stav neumožňuje iné riešenia ako zvýšenie tarify, takáto požiadavka je aj z nášho pohľadu legitímna,“ doplnila Danihelová.

Úrad má čas do budúceho roku

Západoslovenská energetika ostala ako jediná z troch spoločností rezervovaná. Hovorca spoločnosti Ján Orlovský nespresnil, či firma taktiež zaplatí výrobcom elektriny viac, než zinkasuje od odberateľov. Presné čísla totiž ešte nemajú.

Navyše, podľa zákona má regulačný úrad právo zohľadniť zvýšené náklady na výkup zelenej energie až dva roky po tom, čo tento dlh vznikol. To znamená, že napríklad výpadky z minulého roku môže podľa zákona zohľadniť v cenách na rok 2015.

Za podporu zaplatia iba ľudia

Východoslováci však sú za to, aby sa systém dotácií presunul z pliec distribučných spoločností na centrálneho výkupcu. Štát to má v pláne, no zmena systému zrejme neprinesie úspory pre obyvateľstvo. „Jediní, kto tie dodatočné náklady môže zaplatiť, sú buď spotrebitelia, alebo daňovníci,“ podotkol analytik INESS Martin Vlachynský.

U nás sú dnes dotácie zelenej energie rozrátavané rovnomerne – najviac za ňu doplácajú v účtoch tí, ktorí spotrebujú najviac elektriny. A to sú priemyselné firmy. Na porovnanie, v Nemecku na dotácie viac doplácajú domácnosti. Európska komisia však tento systém prešetruje s podozrením, že tamojšia vláda nedovolene pomáha nemeckým podnikom.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 13.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards