Na poistnom dlhuje aj štát štátu (Hospodárske noviny)

Podľa Jána Dingu z INESS najväčších hriešnikov má štát vo vlastných radoch. A ich dlh každomesačne narastá o ďalšie milióny, povedal pre Hospodárske noviny dňa 16.2.2014.

Na poistnom dlhuje aj štát štátu (Hospodárske noviny)

DLHY NEMOCNÍC

Medzi dlžníkov Sociálnej poisťovne nepatria len firmy či živnostníci. Medzi najväčších neplatičov sa totiž už dlhodobo zaraďujú aj nemocnice. Tie totiž poisťovni neplatia odvody za svojich zamestnancov. A to aj tie, za ktoré zodpovedá štát. Ku koncu vlaňajška dlhovali poisťovni približne 55 miliónov eur. Medziročne sa ich dlh zdvihol takmer dvojnásobne. „Najväčších hriešnikov má štát vo vlastných radoch. A ich dlh každomesačne narastá o ďalšie milióny,“ hovorí analytik Iness Ján Dinga.

Dlhy im odpúšťali

Celkovo zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu vlaňajška na poistnom viac ako 86 miliónov eur. Medziročne tak ide o nárast 37 miliónov eur.

Nemocnice patria medzi najväčších neplatičov už dlhodobo. V minulosti im však ich dlhy „odpustili“. A to nie len dlhy voči Sociálnej poisťovni. Nemocnice totiž najviac dlhujú aj dodávateľom liekov, zdravotníckeho materiálu či energií. Vďaka oddlženiu chceli vlády zabrániť tomu, aby na ich majetok siahli exekútori. V tom prípade by totiž nemocnice nemohli normálne fungovať.

Prvé oddlženie zorganizoval Rudolf Zajac. Cez akciovku Veriteľ vtedy prešlo 600 miliónov eur dlhu. Avšak neoddlžovali sa len nemocnice, ale aj zdravotné poisťovne. Ďalšia pomoc od štátu nasledovala v roku 2009, keď prvá Ficova vláda dala nemocniciam jednorazovo 130 miliónov. V tom čase bol už totiž dlh neúnosný. Celkovo 270 miliónov.

Iná taktika?

Posledné oddlženie prišlo v roku 2011, keď sa za Radičovej vlády mali nemocnice zmeniť na akciové spoločnosti. Štát za ne zaplatil dlhy za 300 miliónov eur.

Súčasná ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) však v prípadnom opätovnom oddlžovaní nemocníc nevidí zmysel. „Oddlžovať subjekty tak, ako sa stalo v minulosti, že sa oddlžili subjekty, ktoré však medzimesačne stále vytvárali vysoký dlh, sú vyhodené peniaze,“ povedala Zvolenská. Zmysel vidí skôr v zastabilizovaní ich financií.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 16.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards