Koľko stojí hodina vašej práce? Menej ako práca Čecha či Slovinca (Aktualne.sk)

Nižšie dane, menej byrokracie, a vyššia vymáhateľnosť práva sú tými kľúčovými faktormi, ktoré priťahujú zahraničné a domáce investície aj s kapitálom, zhodnotil opatrenia pre zlepšenie podnikateľského prostredia pre portál Aktualne.sk dňa 1.4.2014 Ján Dinga z INESS.

Koľko stojí hodina vašej práce? Menej ako práca Čecha či Slovinca (Aktualne.sk)

Slovenská pracovná sila je siedma najlacnejšia v Európskej Únii. Zamestnanci tu „stoja“ firmu priemerne 8,5 eura na hodinu. Podľa najnovších údajov Eurostatu však naše platy rastú spolu s Rakúšanmi najrýchlejšie v Únii.

 Hodinová cena práce na Slovensku dosiahla vlani 8,5 eura. „Lacnejší“ ako my sú tak v Európskej únii už iba obyvatelia siedmich krajín.

Najmenej pritom platia zamestnávatelia Bulharom (3,7 eura) a Rumunom (4,6 eura), najviac si naopak za hodinu zarobia tradične Severania, konkrétne Švédi a Dáni. Tí dostanú oproti našincom každú hodinu o viac ako 31 eur vyššiu mzdu.

 Hodinová cena práce zahŕňa okrem samotnej hodinovej mzdy zamestnanca a prípadných odmien či bonusov aj odvody či dane odvádzané zamestnávateľom, teda peniaze, ktoré zamestnanec firmu stojí, no na účte si ich nenájde. „Na Slovensku tvorí táto „odvodová“ časť nákladov na zamestnanca až viac ako štvrtinu celkových nákladov a v rámci Únie tak patrí medzi najvyššie,“ upozornila analytička Poštovej banky Dana Špacírová.

Suverénne najviac, až tretinu celkových nákladov, však odvádzajú zamestnávatelia do sociálneho systému za zamestnancov vo Švédsku.
Zvyšovanie ceny závisí od vlády

Na prípadnom zvyšovaní miezd do budúcnosti by teda musela zapracovať aj vláda. „Nižšie dane, menej byrokracie, a vyššia vymáhateľnosť práva sú tými kľúčovými faktormi, ktoré priťahujú zahraničné a domáce investície aj s kapitálom,” vysvetlil analytik INESS Ján Dinga.

Priemerné hodinové náklady na zamestnanca dosahujú v Európskej Únii 23,7 eura. V eurozóne je táto hodnota ešte o niečo vyššia, konkrétne 28,4 eura.

 Od roku 2008 sa priemerné mzdové náklady zvýšili v celej EÚ o 10,2 percenta, v eurozóne o 10,4. Najvýraznejšie zvýšenie hodinovej mzdy pritom zaznamenalo Rakúsko (18,9 percenta) a hneď potom Slovensko (17 percent).

„Keďže cena práce u nás rastie pomerne rýchlo, dalo by sa povedať, že postupne dobiehame ostatné európske ekonomiky. Na druhej strane ale nižšie náklady na prácu ako u nás boli evidované už len v šiestich krajinách únie,“ upozornila Špacírová.

Do úvahy tiež treba podľa nej brať aj fakt, že po vypuknutí krízy prichádzali o prácu najmä menej kvalifikovaní pracovníci s nižšími mzdami, a teda ich prepúšťanie sa v štatistikách odzrkadlilo nárastom priemernej mzdy v hospodárstve. „Táto skutočnosť sa zrejme premietla aj do štatistík za hodinovú cenu práce,“ dodala.
Najdrahší sú ľudia v priemysle

V priemere za celú EÚ vychádzajú najdrahšie zamestnanci v priemysle, ktorých priemerné náklady činia 24,6 eura za hodinu. Nasledujú sektory služieb a stavebníctva.

V tuzemsku je tomu podobne, najvyššie náklady sú tu na zamestnancov v priemysle, konkrétne 9,2 eura za hodinu.
 

Simona Blehová

Aktualne.sk, 1.4.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards