Kto by reformoval, keď kríza skončila

Spomínate na krízu? Asi áno, i keď tá už má toľko rokov, že baviť sa o nej je trocha retro. A po európskych voľbách už neštekne ani pes. Pritom tieto dve udalosti sa dostali do zaujímavej konjukcie.

Kto by reformoval, keď kríza skončila

V ekonomickom svete sa za 6 rokov „šetrenia“ verejný dlh eurozóny zvýšil z necelých 6 biliónov eur v roku 2007 (66,2 % HDP) na takmer 9 biliónov eur v roku 2013 (92,6 % HDP). Niet sa čo diviť. Príjmy štátnych rozpočtov z rokov 2001-2007 boli vystavené na obrovskej bubline, ktorá praskla. Vďaka tomu sa daňové príjmy vrátili po roku 2007 späť do reality, no výdavky si ďalej rastú. V relatívnych rozmeroch HDP sa verejný sektor EÚ18 zväčšil (áno, škrtmi sa zväčšil, to je záhada, že?) zo 46 % HDP na 49,7 % HDP. Nožnice medzi príjmami (reflektujúcimi ekonomickú realitu) a výdavkami (reflektujúcimi politické sľuby) sa široko roztvorili a výsledkom je nielen raketový rast dlhu, ale aj pridusená európska ekonomika s dvojcifernou nezamestnanosťou.

Toto nie je nová informácia. Novinkou však je, že ešte pred rokom či dvoma zbankrotované štáty sa dnes s novým elánom vracajú na trh. Ústavný súd v Portugalsku pred pár týždňami zrušil časť opatrení, zameraných na zníženie platov štátnych zamestnancov. To narušilo trojkou dohodnutý plán portugalskej konsolidácie verejných financií, na čo Brusel odpovedal zmrazením výplaty tranže pomoci, ktorú Portugalsko dostáva od roku 2011. Kým pred dvoma rokmi by takáto situácia vyvolala zúrivé rokovania, zaklínania a preklínania (ako sa pravidelne stávalo s Gréckom, ktoré bojovalo o každú tranžu), teraz je všetko inak. Portugalci Európe odkázali, nech si poslednú tranžu nechá. Oni žiadne nové reformy robiť nebudú a idú si požičať na trh. Kto by reformoval, keď kríza skončila?!

 Ak by ste pred troma rokmi uspali nejakého dlhopisového investora, dnes ho zobudili a ukázali mu úroky na dlhopisoch krajín PIIGS, asi by mu vypadli oči. Krajiny, ktoré sme pri 60-80% dlhu „zachraňovali“, dnes s dlhom neraz cez 130% HDP vysmiate opúšťajú záchranné programy a požičiavajú si na trhu na desať rokov za 3% úrok. Ešte aj Grécko po troch kvázi-bankrotoch si v apríli požičalo za menej ako 5%. Cyprus zbankrotoval len pred rokom. Teraz hlási, že sa do konca júna vráti na trhy.

ECB sa nenápadne podarilo vytvoriť to, o čom viacerí politici snívali roky – európske dlhopisy. Rozdiely medzi nemeckými a PIIGS dlhopismi sa zázračne stierajú – tak ako pred necelými dvoma dekádami pri vytvorení eura. Snaha dostať rozpočty pod kontrolu rozpočty vyznieva do prázdna – tak ako pri vytvorení eura.

Šancu vycítili viacerí. Taliansku v míňaní viac vadia fiškálne pravidlá EÚ ako ich impozantný dlh. Premiér Renzi chce preto strategicky využiť prebiehajúci boj o kreslo prezidenta Európskej komisie. Na stretnutí s Hermanom Van Rompuyom chce dohodnúť barter – podporí Junckera za prezidenta, ak mu zľavia z fiškálnych pravidiel. Voličov treba potešiť!

A už sme pri tom druhom svete – politike. Francúzski a nemeckí ministri hospodárstva podporili iniciatívu Európskej strany socialistov zjemniť fiškálne pravidlá. Podľa návrhu by sa do deficitov nemali rátať výdavky na „rastové investície“ a pracovné miesta. To je tak ohybná definícia, že pod ňu môžete natlačiť čokoľvek.

Politické sily v Európe sa sústredia na voľbu prezidenta Komisie. Všetci traja hlavní kandidáti sú však v otázkach krízy tak ambivalentní, že média ich niekedy nazývajú spoločným menom Schjunckstadt (skúška pre slovenský euro eurolektorát – viete aspoň s touto pomôckou vymenovať všetkých troch?). Existovala nádej, že keď prehrmia euro-voľby, snaha urobiť niečo s európskou ekonomikou sa vráti na program dňa. Chyba – podarilo sa vytvoriť dokonalý sebaklam, že všetko je v poriadku.

Hospodárske Noviny, 24.6.2014
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards