Vláda plánuje ďalšie opatrenia, chýbajú len peniaze (Noviny.sk)

Privítal by som, keby vláda predstavila návrh, kde ušetriť vo verejných financiách a takýmto spôsobom financovala balíčky, povedal pre portál TV Joj Noviny.sk dňa 6.7.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Vláda plánuje ďalšie opatrenia, chýbajú len peniaze (Noviny.sk)

BRATISLAVA - Na budúci rok si slovenská vláda stanovila odvážne ciele. Chce zlepšiť životnú úroveň a znížiť deficit verejných financií. Celkovo to bude stáť približne deväťsto miliónov eur. Premiér Robert Fico doteraz nepovedal, odkiaľ vezme peniaze.

Každé opatrenie niečo stojí. Pätnásť najnovších bude stáť Slovákov štvrť miliardy. Budúci rok bude ešte drahší, vláda plánuje znížiť deficit verejných financií pod dva a pol percenta HDP. Chýbajú len peniaze.

"Tým, že prišiel tento balíček, sa tá diera ešte viac zväčšuje. Vláda by mala špecifikovať opatrenia, ktorými zabezpečí splnenie vlastných rozpočtových cieľov," ozrejmil analytik INEKO Peter Goliaš.

Ďalšie opatrenia

Vláda sa zameria na výber daní a ekonomický rast. Pribudnú aj ďalšie opatrenia. "Tie predstavíme v novele zákona o dani z príjmov," konštatoval poradca ministra financií Radko Kuruc.

"Privítal by som, keby vláda predstavila návrh, kde ušetriť vo verejných financiách a takýmto spôsobom financovala balíčky," kontroval ekonomický analytik INESS Richard Ďurana.

Zadlžovanie je neprípustné

Do volieb sa zvyšovať priame dane nebudú. Preferencie vládnej strany stále klesajú. "Tretia prehra tento rok by už bola veľmi vážna," konštatoval politológ Rastislav Tóth.

Ekonómovia varujú, že zavádzanie opatrení krajinu zadĺži ešte viac. "Ďalšie zadlžovanie je neprípustné," potvrdil Goliaš.

Michal Rybanský

Noviny.sk, 6.7.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards