INESS Friedman Day 2014

Dňa 31. júla 2014 INESS usporiadal v poradí už piaty výročný INESS Friedman Legacy Day.

INESS Friedman Day 2014

Na celom svete sa v tento deň uskutočnilo 117 podobných podujatí v 23 krajinách sveta. Vďaka INESS bolo Slovensko pred 5 rokmi vôbec prvou krajinou, ktorá ho zorganizovala mimo USA.

Na tomto podujatí si tradične pripomíname myšlienkové dedičstvo velikána politickej ekonómie a nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 1976 Miltona Friedmana. Milton Friedman je asi najznámejší bojovník za osobnú slobodu, slobodný trh a obmedzenú úlohu vlády.

Známy je nielen vďaka svojej akademickej činnosti, kde sa ako predstaviteľ tzv. Chicagskej školy a tzv. monetarizmu venoval teórii peňazí, ale aj kvôli svojmu úsiliu na poli politickej ekonómie.

Napísal niekoľko bestsellerov venovaných myšlienkam osobnej slobody a slobodného trhu, tie najznámejšie sú Kapitalizmus a sloboda a Sloboda voľby. Bol najvýznamnejším kritikom štátneho plánovania a keynesiánskeho prístupu k tvorbe politiky. Zaoberal sa témami ako je licencovanie lekárov, povinná vojenská služba, protimonopolné zákonodarstvo, minimálna mzda, cenová kontrola a ďalšími. Veľmi známe sú jeho návrhy ohľadom negatívnej dani z príjmu či kupónového systému v školstve, podľa ktorého by peniaze nemali ísť školám, ale študentom. Tieto návrhy sú stále témou spoločenských debát a v mnohých krajinách sa dokonca aj aplikujú.   

Na prelome 80-tych rokov americký prezident Ronald Reagan a britská premiérka Margaret Thatcher  nasledovali Friedmanove odporúčania v oblasti monetárnej politiky a v tomto období sa stal veľmi rešpektovanou osobnosťou.

Tento rok sa nám podaril kapitálny úlovok: o intelektuálnom dedičstve Miltona Friedmana prišiel porozprávať a predstaviť aplikácie na reálny svet filozof a ekonóm Rahim Taghizadegan, zakladateľ a riaditeľ viedenského Institut für Wertewirtschaft (Institute for value-based economics), nezávislého výskumného inštitútu.

Pôsobí tiež na International Academy of Philosophy v Lichtenštajne, a učí na viacerých univerzitách, napr. University of Liechtenstein v Lichtenštajnsku, Business University of Vienna v Rakúsku a University Halle v Nemecku. Študoval vo Viedni a vo švajčiarskom Lausanne ekonómiu a fyziku. Je tiež autorom viacerých bestsellerov v oblasti ekonómie a filozofie.

Názov jeho prednášky bol: Free to Choose Wrong (Sloboda zlej voľby).

Na prednášku bolo zvedavých 50 účastníkov, medzi ktorými nechýbali univerzitní profesori, zástupcovia veľvyslanectiev na Slovensku, novinári, bankoví analytici a študenti.

Partnermi podujatia boli americká nadácia Friedman Foundation for Educational Choice a spravodajský portál www.aktuality.sk

Fotogaléria z podujatia:

Richard Ďurana z INESS otvára podujatie a víta hlavného rečníka Rahima Taghizadegana.

Rahim Taghizadegan

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards