Komentár Ivana Štefanca: Bieda a lesk podnikania na Slovensku (Aktuality.sk)

Ivan Štefanec vo svojom komentári na portáli Aktuality.sk dňa 31.7.2014 cituje inštitút INESS v téme daňových úľav pre Duslo Šaľa.

Komentár Ivana Štefanca: Bieda a lesk podnikania na Slovensku (Aktuality.sk)

Podnikateľ nemá na Slovensku na ružiach ustlané. Vrásky na čele mu spôsobuje zbytočná byrokracia začínajúca už pri založení firmy, zákonník práce ho stavia do pozície najväčšieho nepriateľa svojich zamestnancov a zo zisku mu ukrojí vysoké daňové zaťaženie. Nie je sa teda čo čudovať, že počet krachujúcich malých firiem za prvé mesiace tohto roka láme rekordy.

Tí, ktorých sa to netýka

Existuje však druh podnikateľov, ktorých sa tieto problémy z väčšej časti netýkajú. Namiesto každodenného boja o každé euro a pracovné miesto sa vyhrievajú v hrejivých lúčoch pozornosti vlády. Pozornosti až takej, že Robert Fico a jeho ministri sú kvôli nim ochotní pokútnym spôsobom meniť zákony a riskovať prešetrovanie zo strany Európskej komisie.

Kto sú títo vyvolení podnikatelia? Medzi mená známe z minulosti sa najnovšie zaradil český  minister financií Andrej Babiš. Firma z jeho obchodného portfólia získa daňové prázdniny v hodnote takmer 60 miliónov eur výmenou za zachovanie výroby a nejasný prísľub vytvorenia niekoľkých nových pracovných miest. Ide o najväčšiu úľavu od čias, kedy sa slovenská ekonomika musela spamätávať z rokov divokého mečiarizmu a zúfalo hľadať akékoľvek väčšie zahraničné investície.
DPH nižšia nebude

Podľa analýzy INESS sa na takúto sumu muselo za jeden rok na daniach vyzbierať 40577 malých a stredných firiem. Presne tých, čo tvoria základ každej zdravej ekonomiky. Mnohé z nich, ktoré môžeme označiť ako rodinné, navyše plnia nezastupiteľnú sociálnu úlohu. Týmto firmám nielenže nikto žiadne daňové úľavy nedá, ale Robert Fico navyše odmietol znížiť DPH o jeden percentuálny bod, hoci ho k tomu zaväzoval zákon prijatý ešte pravicovou vládou v roku 2011.

Je zbytočné púšťať sa do prepočtov, koľko pracovných miest by sa udržalo, či vytvorilo, ak by vláda namiesto niekoľkých veľkých spoločností daňovo odbremenila množstvo malých. Aj pri najpesimistickejšom odhade by ich bolo viac ako oných 800.

Našťastie už desať rokov existujeme v priestore, kde si vlády nemôžu dovoliť svojvoľne deformovať trhové prostredie. Na stole Európskej komisie leží žiadosť o preskúmanie súladu daňovej úľavy pre firmu pána Babiša s pravidlami hospodárskej súťaže v EÚ. Zo svojej pozície poslanca Európskeho parlamentu a člena Výboru pre vnútorný trh budem pozorne sledovať ako sa táto kauza bude ďalej vyvíjať.

Ivan Štefanec

Aktuality.sk, 31.7.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards