Fact checking

Ministerstvo financií píše na margo zlepšenia výhľadu rejtingu Slovenskej republiky od Standard and Poors na svojej stránke:

Fact checking

Predovšetkým pozitívne hodnotenie konsolidácie verejných financií viedlo agentúru Standard & Poor's (S&P) k tomu, že zlepšila ratingový výhľad Slovenska na pozitívny zo súčasného stabilného.

Standard and Poors vo svojom stanovisku píše:

„ In our view, the Slovak government's consolidation efforts will likely be boosted by broader economic growth, which will reduce its reliance on one-off measures“.

Inak povedané, konsolidácia pôjde vďaka ekonomickému rastu ľahšie. Viac práce, viac daní. Ani slovko o kvalite konsolidácie verejných financií, v celom texte komentáru. Skôr naopak, spoliehanie sa na jednorazové opatrenia nie je bohvieaká konsolidačná metóda. SaP teda „pozitívne“ vníma fakt, že vláda nebude v takej miere využívať doterajší hlavný nástroj konsolidácie - jednorazové opatrenia (ich slovami unconventional revenue-side measures),  ktoré neprispievajú k trvalo udržateľnej konsolidácii.

Pozn. Česká republika má stále vyšší rating ako Slovensko.

Ratings Affirmed; CreditWatch/Outlook Action

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards