Chcete maximálnu štátnu prémiu? Získať ju bude ťažšie (Hospodárske noviny)

Spotrebiteľom z jedného vrecka vyťahuje dane a do druhého im ich vracia vo forme prémie. Len im ho nevracia v plnej výške, ale podstatne znížený o poplatky stavebným sporiteľniam a výdavkov na administratívnu daň, povedal na margo stavebného sporenia dňa 8.8.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Chcete maximálnu štátnu prémiu? Získať ju bude ťažšie (Hospodárske noviny)

Z pôvodných štyridsať percent už len päť a pol. Výška štátnej prémie neustále klesá. Ak by si niekto dnes zobral stavebné sporenie a počas roka by vložil 781 eur, získal by maximálnu štátnu prémiu vo výške 66,39 eura. Od budúceho roka však nastávajú zmeny a na získanie najvyššej prémie bude potrebný vklad vo výške 1 207 eur.

Zmenila sa totiž percentuálna výška štátnej prémie. V praxi to znamená, že dnes pri vklade 700 eur dostane človek prémiu 59,5 eura, pričom budúci rok to bude o 21 eur menej.

Matematický výpočet

Zmeny, ktoré budú platiť od budúceho roka, sú založené na matematickom vzorci. Ten zahŕňa aj úrokové sadzby štátnych dlhopisov, ktoré tohtoročne klesali. Radovan Slobodník, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne, hovorí, že uzákonenie tohto vzorca bolo dobrou voľbou.

,,Odvtedy nie je stanovovanie jej hodnoty naviazané priamo na štátny rozpočet, resp. nepodlieha politickým zásahom,,, dodal. Rezort financií sa vyjadril, že žiadne ďalšie zmeny v budúcnom roku nechystá. Takýto automatický výpočet výšky prémie funguje už desať rokov.

Minister financií Peter Kažimír.

Sporitelia sa prispôsobujú

Klienti vkladajú toľko, čo im dovolí rozpočet. Podľa hovorkyne ČSOB Zuzany Eliášovej, nie všetci si dokážu sporiť v takej výške, aby dosiahli maximálnu výšku prémie. V Prvej stavebnej sporiteľni zas približne polovica stavebných sporení dosahuje potrebný vklad.

Sloboda preto predpokladá, že aj v budúcnosti sa budú spotrebitelia prispôsobovať situácii a tento trend nevymizne. Faktorom ovplyvňujúcim výšku vkladu je podľa hovorkyne Wustenrot, Daniely Vlčkovej, hlavne dostupné finančné zdroje. Dopyt po takomto sporení je podľa nej spôsobený povahou Slovákov, teda tým, že majú sklon k sporeniu a vlastnému bývaniu.

Dobré alebo zlé riešenie?

Poskytovatelia stavebných sporení sa zhodujú, že ide o jedno z najefektívnejších zhodnotení peňazí pre klientov. Podľa Radovana Ďuranu, analytika Iness, je však prémia k stavebnému sporeniu absurdným a zbytočným transferom. ,,Spotrebiteľom z jedného vrecka vyťahuje dane a do druhého im ich vracia vo forme prémie. Len im ho nevracia v plnej výške, ale podstatne znížený o poplatky stavebným sporiteľniam a výdavkov na administratívnu daň,,, dodáva. Do budúcna by bolo podľa neho najlepšie prémiu zrušiť.

Zdenka Loučková

Hospodárske noviny, 8.8.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards