Dôvod sa vždy nájde a aukcia nie je všemocná

Do plejády príkladov čerpania EU fondov s podivným významom teraz prikladáme náučný chodník z Martina. Tentokrát nie je až tak zaujímavá cena, ale skôr jeho zdôvodnenie a vyvolané investície.

Dôvod sa vždy nájde a aukcia nie je všemocná

Čerpanie má svoje pravidlá, a jedným z nich je, že žiadateľ musí žiadosť zdôvodniť. Prestavba chodníka popri Turci tak vyžadovala nejaký osobitný príbeh. Turiec, hoci dáva meno celej kotline, nie je ničím výnimočná rieka, zregulovaná na kosť ako mnohé iné. Ale tvorivosť ducha, keď ide o EU fondy, nepozná hraníc. Padol nápad vybudovať okolo asfaltu cyklotrasy náučné tabule o spolupráci Slovákov a Čechov. Ako tento vzťah však súvisí s nábrežím Turca? Tento text stojí za to:

Asfaltová skratka popri Turci poteší mnohých a je frekventovane využívaná. Tento príklad je skôr ilustráciou toho, že ak niekto nedokáže vymyslieť pekný príbeh, tak sa k fondom nedostane. Nevznikajú projekty, ktoré prinášajú úžitok, ale projekty, ktoré dokážu splniť kritéria. Lenže to nie je koniec príbehu.

Niekoho na radnici napadlo krásny asfalt vylepšiť a vzniklo vyhliadkové mólo.


 
Podivná konštrukcia, ktorej pridaná hodnota sa hľadá viac než ťažko. Naopak, kritické myslenie v tomto prípade zlyhalo. Autori návrhu sa akosi zabudli zamyslieť nad výhľadom z móla:


 
Výhľad na 4 prúdovú cestu z móla, ktoré stálo 16 tisíc eur z rozpočtu mesta, je skutočne výborný. Pikantné je, že ide o cenu vysúťaženú elektronickou aukciou. Tá síce dokáže skresať ceny, ale nedokáže daňových poplatníkov ochrániť pred obstarávaním hlúpostí.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards