Ebola vs. podnikatelia

Medzi problémy, s ktorými sa musia podnikatelia popasovať, patria aj rôzne nečakané udalosti a prírodné katastrofy.

Ebola vs. podnikatelia

Spojenie „nezvyčajná situácia“ je pre epidémiu eboly prislabé spojenie, ale je to realita, ktorej musí krízový manažment v Afrike čeliť. Známy výrobca pneumatík Firestone vlastní v Libérii kaučukovú plantáž a de facto spravuje „firemné“ mesto Harbel, v ktorom žije komunita pracovníkov. Nie je to žiadna dedinka. Plantáž má 480 kilometrov štvorcových, zamestnáva 8500 ľudí, ktorí spolu s rodinami tvoria 80 000 obyvateľov Harbelu. Firma prevádzkuje v meste 27 škôl so 450 učiteľmi a nemocnicu, má elektrinu z vlastnej priehrady a zásobovanie pitnou vodou. Teda výdobytky nevídané vo zvyšku tejto extrémne chudobnej krajiny. Samotné meno mesta je kombináciou mien manželov Harvey a Idabell Firestone, zakladateľov firmy. 

Prvý nakazený ebolou sa v komunite zjavil už 30. marca 2014. Zastavenie nákazy sa okamžite stalo prioritou pre miestne firemné vedenie na čele s Edom Garciom. Libéria je krajina s druhým najnižším počtom lekárov na obyvateľa, chýbajú v nej najzákladnejšie pomôcky a pomoc sa nedá len tak okamžite kúpiť, ani pre bohatú korporáciu. Preto bolo treba improvizovať.

Časť firemných dodávok bola prerobená na ambulancie. Z protichemických oblekov sa stali ochranné odevy pre pracovníkov. Časť nemocnice bola prerobená na izolačku a z prepravných kontajnerov sa narýchlo postavili ďalšie časti. Školy sa uzavreli pre žiakov a nemocnice sa zmenili na karanténne strediská. Učitelia boli vyslaní po jednotlivých obydliach, aby informovali ľudí o prevencii, nasadený bol aj miestny rozhlas. Na mapovanie ložísk a šírenie nákazy boli preškolení zamestnanci, ktorí pôvodne mapovali kaučukové stromy. Informácie o ebole a o kontrole nákazy sa zbierali za behu – z internetu.

Kľúčové opatrenia boli prijaté už behom pár hodín po tom, čo sa zjavila informácia o prvom nakazenom. Odvtedy sa zjavila nákaza zhruba u 70 ľudí, asi 30 ich zatiaľ zomrelo. K začiatku októbra je situácia plne pod kontrolou, oddelenie pre ebolu je prázdne. Riziko predstavujú stovky zúfalých ľudí, ktorí sa snažia dostať svojich príbuzných do Harbelu. Považujú ho za akúsi až zázračnú alternatívu voči štátnym „klinikám“. Väčšina nakazených, ktorá sa v meste zjavila, prišla z iných miest. Firemná bezpečnostná služba sa snaží udržať komunitu uzavretú, ale pri veľkosti mesta a prudko rastúcim počtom nakazených v krajine je to prakticky nemožné.

Manažéri a zamestnanci Firestone nemali zástup doktorov, zázračný liek ani moderné vybavenie. Epidémii čelili len rozhodnosťou a kreativitou. Aj to stačilo na dosiahnutie pozoruhodných výsledkov oproti zvyšku krajiny.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards