Súdni úradníci: Pracujú pre štát, sú chudobní ako kostolné myši

Róbert Chovanculiak hovoril pre portál aktualne.sk o tom, ako by bolo možné zvýšiť platy zamestnancom vo verejnom sektore. 18.6.2018.

Súdni úradníci: Pracujú pre štát, sú chudobní ako kostolné myši

Vlastným zamestnancom platí štát niekedy menej, ako je minimum, ktoré musí dodržiavať súkromný sektor. Nejde len o kuričov a kuchárky na školách, na 500 eurách sa začínajú aj tabuľky mnohých iných kvalifikovaných pozícií, bez ktorých by sa naša republika nezaobišla, píše pre PLUS 7 DNÍ Veronika Cosculluela. Nové platové tabuľky mali byť zverejnené už na jar. Čaká sa na ne doteraz. Úrad vlády tvrdí, že rokovania o návrhu platových taríf zamestnancov vo verejnej správe s ministerstvom financií a odborármi stále prebiehajú. Dohoda by vraj mala vzniknúť do konca júna. Avšak legislatívny proces potrvá, a tak uvidíme, či ľudia, ktorí pre štát makajú za pár drobných, budú môcť od januára vyležať chrípku doma bez toho, aby ich to zruinovalo.

 

Liberálny ekonóm inštitútu

INESS Róbert Chovanculiak vraví, že nízke platy sú naozaj problém, na druhej strane štát by mal okrem zvyšovania miezd ľuďom, bez ktorých by fungovať nemohol, splniť iný sľub. Znížiť počet svojich úradníkov. Stretli sme desiatku ľudí rôznych povolaní verejnej správy, ktorí nám nabúrali predstavu o neochotnom, zachmúrenom a nie veľmi schopnom zamestnancovi štátu.

Celý článok si môžete prečítať na tomto linku.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards