Svet zasiahol inflačný šok

Týženník Trend uverejnil vyjadrenia analytika Juraja Karpiša k aktuálnej inflácii. 17.02.2022

Svet zasiahol inflačný šok

Juraj Karpiš, INESS, uviedol, že súčasnú vysokú infláciu spôsobili tri kľúčové faktory: monetárny stimul, fiškálny stimul a deštrukcia ponuky. Centrálne banky na finančné trhy „natlačili“ bilióny dolárov, ktoré v tichosti čakali v kúte, kým sa ekonomika zobudí z hibernácie. Potom to boli vlády, ktoré s príchodom covidu spanikárili a rozhodli sa v boji s jeho následkami míňať rovnako veľa, ako míňali počas druhej svetovej vojny. A do toho sa objavila rozpadnutá dodávateľskoodberateľská sieť, ktorá výrazne zvýšila ceny prepravy a dostupnosť tovaru. A čo je horšie, spôsobila nedostatok základných statkov a medziproduktov v celom rozvinutom svete.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards