Univerzálny základný príjem

Zvýšila epidémia koronavírusu pravdepodobnosť zavedenia Univerzálneho základného príjmu (UBI)?

Radovan Ďurana na túto tému diskutoval virtuálne so zaujímavými speakrami. Seminár organizoval Austrian economic center.

Univerzálny základný príjem

Link: https://www.youtube.com/watch?v=v0oki3XEty4

  • John Chisholm podnikateľ, CEO, investor. CEO  John Chisholm Ventures, poradenská firma pre  startupy a venture capital. John is the author of Unleash Your Inner Company,
  • Otto Lehto ekonóm a filozof na King’s College London, kde píše doktorskú prácu na tému Universal Basic Income a evolučná ekonómia.
  • Antony Sammeroff autor knihy “Universal Basic Income — For and Against” and spoluautor Scottish Liberty Podcast.

V INESSe si stále myslíme, že UBI nie je správna reforma sociálneho systému. Nielenže je drahá, ale nesie zo sebou veľké riziká. UBI eliminuje diskusiu, či človek dáva moc štátu. Štát sa stáva „zamestnávateľom“ každého jednotlivca. S tým je spojené politické riziko. Každé nové voľby budú predstavovať riziko, že politici v záujme naháňania voličov, budú radikálne zvyšovať náklady tohto systému. V súčasnosti je najdrahším opatrením zavedenie 13. dôchodku. V UBI sa ale nebude dať zaviesť 13. dôchodok, budú sa musieť zvýšiť dávky naraz všetkým, a takéto zvýšenie nebude za 400 mil. eur, ale násobne vyššie (tlak na zvyšovanie daní). Ďalším rizikom je, že občania sa ľahko môžu stať obeťami pochybných chúťok politikov. Stačí si predstaviť kombináciu čínskeho systému sociálneho ratingu a univerzálneho príjmu. Čítate nesprávne stránky? -5€.

Ďalší aspekt zavedenia UBI je ten, že garancia príjmu neznamená spokojnosť človeka, ktorý práve nemá príjem zo zamestnania.  Práca je omnoho viac ako len zaplatenie základných potrieb. Dáva ľuďom pocit hrdosti a nezávislosti, keď sa dokážu postarať o seba a svoje rodiny; pracovisko poskytuje zmysel pre spoločenstvo so spoločnými cieľmi a zodpovednosťami.

UBI nie je jediným možným riešením či už chudoby alebo nedostatku príjmov. Existuje lepší spôsob, ako dosiahnuť to isté. Ponechať tvorivosť, trhovú súťaž a podnikateľov robiť ich prácu. Aby výrobky a služby boli cenovo dostupnejšie. Tí producenti, ktorí sú vystavení trhovým silám - televízory, chytré telefóny, kuchynský riad, odevy, preprava, nábytok, kozmetická chirurgia, letecká doprava – tých služby sú lacnejšie. Tie, ktoré nie sú - mestské bývanie, zdravotná starostlivosť a vzdelávanie - sú drahšie.

Obsiahly kritický pohľad na problematiku UBI nájdete v tejto knihe od jedného z účastníkov webináru, Antony Sammeroffa https://www.amazon.com/Universal-Basic-Income-foreword-afterword-ebook/dp/B07H9JTC7S

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards