V ekonómii cítiť človečinu

Ľudia sú na peniaze. Táto tendencia bola v ekonómii užitočná na popísanie mnohých ekonomických javov. Niektorí ekonómovia tento model potiahli do extrému a vytvorili Homo economicus. S touto obludou sa ľahšie počítajú matematické premety. Tie sú dnes v ekonómii cenené.

V ekonómii cítiť človečinu

Človečinu sa do autisticky čistej modernej ekonómie snažia späť zavliecť behaviorálni ekonómovia. Jeden z nich - Richard Thaler získal minulý týždeň populárnu ekonomickú cenu.

Dobrý ekonóm nikdy nezabudol, že Homo economicus je karikatúra. Otrok zložitých matematických modelov. Preto mi zistenia behaviorálnej ekonómie neprišli šokujúce. Ako keď niekto dokáže, že darčeky na Vianoce kupujú rodičia.

Sám som našiel sto-eurovku na chodníku, na vlastné oči videl bubliny v akciách či nehnuteľnostiach. Reči o dokonalých trhoch z nedokonalých ľudí vo vesmíre s konečnou rýchlosťou svetla mi prišli vždy podozrivé. Celá moja kniha Zlé peniaze je o chybových cykloch v spoločnosti.

https://pbs.twimg.com/media/DLXG4ETXcAA2xQl.jpg

Malá biotech firma Bioptix zmenila meno na Riot Blockchain a jej akciám sa zrazu začalo na údajne vysoko efektívnych trhoch dariť. 

Na oslavovanom návrate humanity do humanitnej vedy mi ale vadí jazyk, ktorý behaviorálna ekonómia priniesla do verejnej debaty. Ľudia sa vraj správajú neracionálne. To je silná káva. Človek, ktorý sa nespráva ako jeho zlá ekonomická karikatúra nemá nutne o koliesko racionality menej. Žaba, ktorá má dlhé nohy, zobák a nekváka nie je pokazená žaba. Je to bocian.

Trhy - všetko rastie

Index nemeckých akcií narástol v tomto roku už o viac než 13 %  a minulý týždeň zaznamenal svoje historické maximum.

https://pbs.twimg.com/media/DLRwxoJX0AAchMK.jpg

 

V Európe dosahujú rekordy aj ceny dlhopisov. Index z európskych dlhopisov bez investičného ratingu (tzv. junk) už má nižší výnos (2,29 %) ako 10 ročný americký štátny dlhopis (2,32 %). Áno, vzhľadom na rozličné meny ide o miešanie dvoch druhov jabĺk ale aj tak. 2,29 % na rizikových európskych podnikových dlhopisoch hovorí veľa o miere deformácií trhov zlými peniazmi.

https://pbs.twimg.com/media/DLYVRezW0AAuk0i.jpg

Svoje historické maximá opäť posunuli aj americké akciové indexy.

 Bitcoin pokračuje v raste prerušenom čínskym zákazom. Prelomil hranicu 5 000 amerických dolárov a v čase písania tohto textu bolo možné jeden bitcoin predať za 5 700 USD. Cena väčšiny alternatívnych kryptomien stagnuje alebo klesla. Investičná banka Goldman Sachs zvažuje obchodovanie bitcoinu pre klientov. Dokonca vraj už aj JP Morgan Chase.

Dolár oslabil voči euru ku hranici 1,19 a stratil aj voči zlatu, ktoré sa obchoduje v blízkosti ceny 1300 dolárov za uncu.

https://pbs.twimg.com/media/DLmSp0OXkAEMdiN.jpg

Niektorí sa sťažujú, že bitcoin kradne dopyt zlatu. Napriek tomu, že zlato nie je peniazmi, stále vo finančnom systéme vykonáva niektoré peňažné funkcie. Preto zlato popisujem ako komoditu s monetárnym dopytom. Je to jedno z najobchodovanejších aktív na svete. Za deň sa ho  v rôznych podobách zobchoduje za takmer 200 miliárd dolárov. To je už len 50 násobok objemu zobchodovaného na bitcoinoch za posledných 24 hodín (3,8 mld. USD). Bitcoin poriadne narástol za posledný rok.

V Nemecku prebehol Oktoberfest. Je čas aktualizovať vývoj môjho obľúbeného indexu. Tento rok kúpila jedna unca zlata presne 100 litrov piva, čo je mierne nad historickým priemerom (87 litrov), no o niečo menej ako pred rokom (111).

 

Zombie tango

Banky v periférií eurozóny počas svojich problémov neobmedzili financovanie neschopných zombie firiem. Naopak, ešte viac im napožičiavali. Ukazuje to čerstvý výskumný článok ECB s pôvabným názvom „Do we want these two to tango? On zombie firms and stressed banks in Europe.“ Ďalšie úvery neúspešným, už tak predlženým firmám mali zrejme zakryť ich neschopnosť splácania existujúcich záväzkov. Banky sa tak ochránili pred účtovnou klasifikáciou predchádzajúcich úverov ako zlyhaných.  Aj touto cestou plošná záchrana bánk viedla k deformácii ekonomiky a nízkej produktivite.

Zdroj: ECB

Švajčiarska kanalizácia je plná nielen natrhaných 500 euroviek ale aj zlata a striebra. Drobné úlomky kovu, ktoré sa do odpadovej vody stratia tamojším šperkárom, hodinárom a miestnym zlatým rafinériám sa ukladajú v čističkách odpadových vôd. Tie zvažujú ich „ťaženie“ z odpadu. Ešte aj švajčiarsky odpad stojí za to.

Google robí pokrok, Čína rekordy a Európska komisia problémy

Google robí všetko preto, aby som sa nemusel učiť po čínsky. Nové slúchadla Pixel Buds za 159 dolárov, už vedia v reálnom čase tlmočiť živú konverzáciu v 40 rôznych jazykoch za pomoci dát zo služby Google Translate.

11. november je vďaka samým jednotkám v Číne známy ako Guanggun Jie  - Singles’ Day. Zľavy v online obchodoch počas tohto sviatku nezadaných z neho urobili najdôležitejší obchodný deň na svete.  Predaje za tento jediný deň v roku 2016 dosiahli spolu 17,8 miliardy dolárov. Pre porovnanie v rovnakom roku boli online predaje počas amerických Thanksgiving, Black Friday a  Cyber Monday dokopy len 12,8 miliardy dolárov. Čínska firma Alibaba spracovala počas posledného Singles’ Day  176 tisíc transakcií a 120 tisíc platobných príkazov za sekundu.  

Správy o smrti hotovosti a obchádzaní tradičných bánk v Číne sa množia. Vtipkuje sa, že aj žobráci tam už nechcú hotovosť ale platbu mobilom cez Alipay alebo WeChat Pay. Za rok 2016 dosiahli platby mobilom cez tieto spoločnosti 5 biliónov dolárov.

Európska komisia chce bojovať s podvodmi pri online-nákupoch nad 30 eur povinným skenovaním odtlačku prstov na čítačke alebo inou biometrickou kontrolou klienta. Sektor je z otravovania klienta vydesený a navrhuje zmenu návrhu tejto smernice. Obávajú sa, že dodatočné náklady pre zákazníkov znížia množstvo ich nákupov. Úradníci oponujú. Ľudia vraj online nákupy budú využívať ešte viac, keď si budú istí, že sú bezpečné.

Keď na tento odhad stavia svoj 5 ročný plat, začnem ich názory brať vážne. O tom, ako si súkromné spoločnosti na internete poradili s podvodmi (ktoré sa oplatilo riešiť) dávno predtým, než úradníci pochopili, čo to vlastne ten internet je, písal kolega Robert Chovanculiak v texte „Divoký západ na internete“ .

Kto je racionálny, nech prvý hodí kameňom

Racionalita je ošemetný pojem. Závisí od zvoleného kontextu, cieľov ľudí. A o tých zvyčajne vedci nevedia takmer nič. Dôležité je to preto, že nálepkovanie verejnosti zlyhaniami a chybami zvádza k elitárstvu. Nebezpečný pocit nadradenosti badať už aj na čitateľoch populárnych knižiek popisujúcich ľudské „zaváhania“. Človek, ktorý si o nich prečíta ich zrazu vidí všade okolo seba. Len nie na sebe. To, že vie pomenovať z hlavy 4 biasy ešte neznamená, že im sám nepodlieha. 

To sa týka samozrejme aj mňa. Jedným z mojich obľúbených nástrojov na znovunadobudnutie pokory je si vlastné odhady a predikcie z rôznych oblastí života zapisovať. Neskoršie  vyhodnotenie ma zvyčajne vráti na zem.  

Neopodstatnený nárast sebavedomia tušiť aj pri samotných behaviorálnych ekonómoch, ktorí chcú masy postrkovať nimi zvoleným smerom. Problém som spomínal aj v Zlých peniazoch:

Analýza  ekonomických vedeckých článkov publikovaných medzi rokmi 2000 - 2009 v najprestížnejších ekonomických žurnáloch ukázala, že až 21 percent behaviorálno-ekonomických článkov, ktoré sa väčšinou zaoberajú rôznymi zlyhaniami racionálneho rozhodovania ekonomických agentov, obsahuje odporúčania pre hospodársku politiku v podobe rôznorodých intervencií do fungovania trhu. 96 percent z nich pritom zabúda na akúkoľvek behaviorálnu analýzu kognitívnych schopností a predpojatosti samotných tvorcov týchto politík. Ako môže chyby neracionálnych účastníkov trhu korigovať neracionálny štátny úradník, dosadený neracionálnym politikom, ktorého zvolili samotní neracionálni ľudia? Pritom ani úradníci, ani politik nie sú na rozdiel od samotných účastníkov trhu osobne priamo motivovaní úspešne vyriešiť problém.“

Trochu viac vedeckej pokory, prejavil už psychológ Daniel Kahneman, ktorý tiež dostal v roku 2002 Nobelovu cenu za behaviorálnu ekonómiu. Problém replikácie mnohých psychologických štúdií, na ktorých staval v bestselleri „Thinking Fast and Slow.” ho viedol k väčšej sebakritike: „ (pri písaní knihy som) vkladal príliš veľa dôvery v slabé vedecké štúdie.

Veľa pokory budú aj behaviorálni ekonómovia ešte potrebovať. Namiesto jednotiacej vedeckej teórie majú zatiaľ len neustále rastúci katalóg pomenovaní rôznych zlyhaní. Momentálne ich Wikipédia uvádza 185. Pri skutočnom poznaní,  to býva zvyčajne naopak. Pár pravidiel vysvetlí veľa rôznorodých pozorovaných javov. Možno je čas konečne sa  aj na ekonómiu, psychológiu, sociológiu a politológiu pozrieť poriadne cez evolučné okuliare. V nich zrazu aj mnohé biasy majú svoje rácio.  

Tip

Minulý víkend som bol v Paralelní Polis na Hacker Congress 2017. Táto akcia sa z roka na rok nafukuje a pritom nestráca na kvalite. Po väčšinu času som sa nevedel rozhodnúť medzi dvoma či dokonca troma paralelnými prednáškami. Bol to zaujímavý pocit, ocitnúť sa medzi toľkými podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Taká simulácia pocitu byť na chvíľu v hlavnom prúde. Príjemné.

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/22218359_10154857321500906_2941964767496689220_o.jpg?oh=f23638d0ac46a2cc219c47c19e552021&oe=5A3A2DD6

Ja som hovoril o tom, či inovácie v krypto-menách môžu viesť k vytvoreniu skutočnej konkurencie štátnym peniazom. K tejto téme sa vrátim aj na ďalšom pokračovaní Ekonomických rečí v stredu 18.10. o 19:00 v bratislavskom Zámockom pivovare

Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa možno prihlásiť tu www.jurajkarpis.com

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards