VIEME PRVÍ, aký bude váš 13. dôchodok. O akú SUMU si prilepšíte? Almužna, hovoria penzisti!

Denník Plus jeden deň uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k 13. dôchodku. 

VIEME PRVÍ, aký bude váš 13. dôchodok. O akú SUMU si prilepšíte? Almužna, hovoria penzisti!

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"13. dôchodok je zákonom stanovená štátna sociálna dávka, ktorá sa rozpočtuje v rozpočte Ministerstva práce. Je to bývalý vianočný dôchodok. Na tento rok sa rozpočtuje v objeme 310 mil. eur. Vypláca ho Sociálna poisťovňa. V tomto roku došlo k zmene vo valorizácii dôchodkov. Valorizácia bola "predčasná", nečakalo sa do januára 2024, ale dôchodky sa o 10,6% valorizovali k 1. júlu. Vďaka predčasnej valorizácii získali dôchodcovia 0,5 mld. eur naviac. Ďalších viac ako 250 mil. eur bude vyplatených prostredníctvom rodičovského dôchodku. Z tohto pohľadu nemá vyplatenie 13. dôchodku  význam, zvlášť pri veľmi vysokom deficite, s ktorým hospodári vláda.  Ako upozornil Ján Tóth z RRZ, dôchodky rástli za posledné obdobie 2019-2023 výrazne rýchlejšie, ako dôchodcovská inflácia. To znamená, že kúpna sila dôchodcov sa zvýšila. Na zrušenie 13. dôchodku by sa ale musel zmeniť zákon, na čo je za prvé neskoro, za druhé, niektoré sociálne dávky sú "nedotknuteľné". Špeciálne pred voľbami si nevieme predstaviť poslanca, ktorý by svojim voličom odobral túto dávku."

Celý článok zo dňa 21.7.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards