Zahojíme zdravotníctvo?

Týždenník Slovenka uverejnil dňa 6.2.2023 komentár analytika Martina Vlachynského k aktuálnym problémom v zdravotníctve. 

Zahojíme zdravotníctvo?

 Ako povedal, naše zdravotníctvo funguhe podobne, ako v iných východoeurópskych krajinách v tieni socializmu.

Martin Vlachynský, INESS: 

„Socialistické zdravotníctvo bolo postavené ako masová „opravovňa” vojakov a robotníkov. Cieľom bolo, aby človek udržal samopal alebo aspoň lopatu. Neslúžilo pacientom, slúžilo štátu. Postupne sa to mení, no stále je to cítiť na postavení pacienta v systéme, ale aj v odpore systému k zmenám a v absorpcii nemedicínskych inovácií. Oproti západným krajinám za starostlivosť takmer vôbec nedoplácame, čo je vo svete skôr zriedkavé. Dlhé čakacie intervaly na zákroky či nájsť si lekára je celosvetovým problémom. Môže za to aj starnutie populácie, pričom paradoxne, práve vďaka medicínskemu pokroku. Solidárne verejné zdravotníctvo zažije v nasledujúcich dekádach ťažké obdobie v každom štáte."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards