Zaslúžia si Slováci za rovnakú prácu takú istú mzdu ako Nemci? Tieto slová vás zaručene napália! (Pluska.sk)

Radovan Ďurana sa 20.6.2.017 vyjadril pre Plusku k mzdovej situácií na Slovensku a jej predpokladanému vývoju

Zaslúžia si Slováci za rovnakú prácu takú istú mzdu ako Nemci? Tieto slová vás zaručene napália!  (Pluska.sk)

Rozdiely v platoch u nás a v Nemecku sú priepastné. Slovenskí zamestnanci najväčšej nemeckej automobilky zarábajú o polovicu menej ako ich kolegovia v materskej firme. Kedy sa ich platy vyrovnajú? Táto odpoveď vás nepoteší!

Medzi platmi v nemeckom a slovenskom závode Volkswagenu je viac ako dvojnásobný rozdiel.

Autor - TASR, ilustračné foto

Štrajk za vyššie platy v bratislavskom Volkswagene rozprúdil vášnivú diskusiu na sociálnych sieťach. Mnohí Slováci nechápu, prečo zamestnanci bratislavskej automobilky bojujú za vyššie výplaty, keď zarábajú v priemere viac ako 1 800 eur mesačne. A to je dvojnásobne viac ako celoslovenský priemer 900 eur. Navyše väčšina Slovákov má na výplatnej páske oveľa nižšiu sumu.

Chcete výplatu Číňana?

Zaslúžia si pracovníci v nadnárodných firmách rovnaké mzdy ako ich kolegovia v materských krajinách daných koncernov? Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Ľuboš Sirota má v tom jasno. Tvrdí, že ak by napríklad pracovníci bratislavského Volkswagenu mali rovnaké platy ako ich kolegovia v Nemecku, reálne by zarobili viac než oni.

"Slovenské ceny sú totiž stále výrazne nižšie než tie nemecké a podobne to platí aj o ostatných západných krajinách. Navyše, myslieť si, že mám nárok na nejaký plat len preto, že ho má niekto iný v nejakej inej krajine, je scestné. Podľa tejto logiky by k nám mali začať prichádzať firmy napríklad z Vietnamu alebo z Číny a ponúkať ľuďom rovnaké mzdy, ako zarábajú ich ľudia doma. Teda výrazne nižšie, než je miestny priemer," upozorňuje Sirota.

Porovnajte

priemerná mzda v slovenskom závode VW - 1 804 E

priemerná mzda v nemeckom závode VW - 4 500 E

Zisk neznamená zvýšenie platov

Sirota nesúhlasí s tvrdením, že zamestnanci si automaticky zaslúžia výrazne pridať, ak sa spoločnosti darí. Vyššie mzdy a teda narastajúce personálne náklady môžu podľa neho priniesť katastrofický scenár v podobe odchodu firmy zo Slovenska. 

Výrobný podnik sa síce nedá presťahovať do zahraničia z jedného dňa na druhý, ale trhové zákonitosti hovoria jasne: Ak firme klesnú zisky napríklad pre vyššie mzdové náklady, môže výrobu umiestniť v inej krajine. 
"Ak by to tak nebolo, všetky autá by sa dnes vyrábali iba v krajinách, odkiaľ ich producenti pochádzajú. Na Slovensku by sa teda žiadna automobilka nebola," pripomína Sirota. 

Suma na páske nie je všetko

Priemerná mzda na Slovensku síce zaostáva za západnými krajinami EÚ, ale má to aj druhú stranu. "Nominálne hodnoty nevypovedajú o cenových rozdieloch v životných nákladoch, preto je vhodnejšie sa pozerať cez paritu kúpnej sily – koľko si reálne môžu domácnosti dovoliť. Napríklad v Belgicku či Švajčiarsku sú síce platy na vyšších úrovniach, ale aj náklady na ubytovanie, stravu či zdravotné náklady sú vyššie," zdôrazňuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Podľa nej by nám pri dobiehaní západných krajín mala okrem zlepšenia produktivity práce pomôcť aj podpora kvality vzdelávania, výskumu a vývoja.

Kedy budeme zarábať ako bohatí Nemci?

Je otázne, či štrajk v bratislavskej automobilke zabezpečí zamestnancom zvýšenie platov. Analytik INESS Radovan Ďurana tvrdí, že vo všeobecnosti vysoké mzdy dokáže Slovákom priniesť len veľká konkurencia zamestnávateľov. "Pre zamestnancov nie je lepší stav, ako keď o nich súťažia zamestnávatelia vyššími mzdami," vysvetľuje na príklade ďalšej zahraničnej automobilky na Slovensku. 

Na anglické platy zabudnite

Je jasné, že ani Jaguar pri Nitre nedá Slovákom rovnaké platy ako vo Veľkej Británii. "Keby Jaguar hneď nasadil mzdy ako v Anglicku, neznamená to, že slovenská holička by si mohla účtovať toľko isto, ako holička v Londýne, lebo kúpna sila Slovenska sa jedným Jaguárom zmení strašne málo. Potrebujeme stovky Jaguárov, aby vzrástla kúpna sila väčšiny Slovákov. Vláda len pri rastúcej kúpnej sile dokáže zobrať občanom viac na daniach, aby zvýšila platy úradníkov, lekárov, či učiteľov. Tento postupný proces bohatnutia nie je možné preskočiť," objasňuje analytik. 

Takto Slovensko zbohatne

Podľa Ďuranu bude Slovensko bohaté až vtedy, keď prestane byť zaujímavé pre automobilky, a tie budú investovať v nových krajinách. "To už však nebude taký problém, lebo Slováci budú bohatší, a ľahšie si nájdu prácu v službách. V tom čase bude mať aj kaderníčka vyššiu mzdu, ľudia budú nakupovať služby, ktoré si dnes nemôžu dovoliť, napríklad kosenie trávy. A zamestnanci budú mať viac schopností a vzdelania, budú zaujímaví pre konzultačné či vývojové firmy. Zjednodušene povedané, budú sa môcť zamestnať v službách za vyššie platy ako dnes. Práve existencia tohto bohatstva je podmienkou vysokých platov," uzatvára analytik. 
Treba však dodať, že tak skoro to nebude. 

mt, Pluska, 20.6.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards