Zdravotníctvo 2021
Obete rôznych nehôd väčšinou hovoria: „Stačila sekunda a celý život sa mi zmenil.“ Aktuálna „nehoda“ s koronavírusom síce netrvala sekundu, no rýchlosť, akou zmenila spoločenské nastavenie v mnohých oblastiach, je šialená. Pred pár mesiacmi sme sa bavili o stratifikácii, inovatívnych liekoch či o výstavbe Rázsoch. Dnes počítame pľúcne ventilácie a krabice s rúškami.
Moderné zdravotníctvo nie je predsa o infekčných chorobách. Tie sme po druhej svetovej vojne prenechali Ázii a Afrike. Moderné zdravotníctvo je o kardiakoch, diabetikoch či onkológií. O ambulante, jednodňovej chirurgii a individuálnom prístupe. Nie o tisíckach postelí a kamiónoch respirátorov.
A predsa, pandémia je tu. Pripomenutie si infekčných chorôb však neznamená, že chronické zase zmiznú. Ak malo slovenské zdravotníctvo včera obmedzené zdroje, zajtra ich bude mať ešte obmedzenejšie. Zlaté ekonomické časy sa skončili s veľkým rachotom.
Súčasná situácia však potvrdzuje, že to nie je až tak veľmi o peniazoch. Aj relatívne bohaté talianske zdravotníctvo sa v priebehu mesiaca zosypalo. Je to o schopnosti reagovať. Ako je možné, že štát, ktorý si monopolizoval starostlivosť o verejné zdravie pod prísľubom väčšej efektivity a zodpovednosti, si všimol prebiehajúcu pandémiu až koncom februára? Že odvtedy nebol schopný zvýšiť mieru testovania, posilniť telefonické linky, rozbehnúť domáce odbery už po pár dňoch? Neschopnosť vyrobiť poriadny web či informovať negatívnych testovaných je už len čerešničkou. Či aj to sa zvalí na „sprivatizované zdravotníctvo“, kde štát „nemá kompetencie“?
Škoda teraz plytvať kritikou, priestoru na ňu bude ešte dosť. Nový minister sa bude musieť pozrieť na priority v novom svetle. Veľké investičné akcie – Rázsochy, 25 nových nemocníc? Zachovanie súčasnej valorizácie miezd? Otvorenejší vstup inovatívnym liekom? Možno, ak sa vláda kompletne vzdá výdavkových ambícií vo všetkých ostatných rezortoch. No zbytočné nádeje by som neživil. Skôr to vyzerá, že nastane celofrontálne uskromňovanie. Ani preto nerozumiem aktuálnemu agresívnemu ťahu na bránku niektorých zväzov. Kríza sa týka všetkých.
Našťastie, dá sa odniesť aj niečo dobré. Pacienti zrazu zisťujú, že nie je až také nutné 12-krát do roka navštíviť lekára. Z ničoho tu vznikla telemedicína, aspoň cez telefón. A poisťovne expresne prešli k jej akým-takým úhradám. Zrazu sa dá objednávať k lekárovi na konkrétny čas. Iní zase objavili čaro ereceptov. Roky sa len teoretizuje o plávajúcich lôžkach, a tu nemocnice flexibilne menia celé oddelenia. Verejné aj súkromné masmédiá robia obrovskú osvetovú kampaň. Zdravotnícke povolanie získava u verejnosti (a azda aj u budúcich študentov) kredit. A čo je možno najdôležitejšie, slovenský poistenec si spomenul, že za svoje zdravie je v prvom rade zodpovedný on sám. Šije si rúška, meria teplotu, vzdeláva sa a nebojí sa vytiahnuť pár vlastných eur z peňaženky na prevenciu. Ak nebudú peniaze, nový minister môže stavať v roku 2021 lepšie zdravotníctvo aspoň na tomto.
Zdravotnícke noviny, 9.4.2020