Zdražovanie je už jednociferné

Televízia TA3 odvysielala dňa 26.8.2023 rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom k aktuálnemu stavu verejných financií. 

Zdražovanie je už jednociferné

Radovan Ďurana, INESS: 

“Nasledujúce roky budú pre vlády veľmi náročné, pretože priestor na nové sociálne balíčky je vyčerpaný na minimálne štyri roky dopredu. Od nových vlád sa bude očakávať predovšetkým znižovanie výdavkov a viac-menej úspechom bude, ak vláda bude môcť valorizovať výdavkové politiky alebo sociálne dávky, tak ako sú naplánované v zákonoch. Ja si myslím, že by bolo veľmi dobré, kedy sa súčasnej vláde podarilo predložiť vyrovnaný rozpočet do rozpočtu, ktorý by nám vlastne ukázal, koľko veľa si požičiavame. Pretože keď sa povie šesť miliárd alebo sedem miliárd, opäť, občan si za tým nevie nič predstaviť. A ja to poviem inými slovami, ak niekto dostane rodinný prídavok 60 eur, tak 10 eur z tých 60 sme si museli požičať. To je opäť vyjadrenie toho, že sa prikrývame s oveľa väčšou perinou, ako si môžeme dovoliť. A tento stav sa len tak ľahko nezmení, pretože žiadny zázračný ekonomický rast nás nečaká. Budeme musieť jednoducho alebo nová vláda bude musieť zmraziť niektoré výdavky, znížiť počet zamestnancov vo verejnej správe, prípadne znížiť niektoré výdavky tak, aby sa nám nestalo to, že kvôli kumulujúcemu, narastajúcemu dlhu bude mať Slovensko problém si požičať od zahraničných investorov, prípadne úroky budú príliš vysoké.”

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards