Zostali na Slovensku, no štipendium im nevyplatili. Cítime sa oklamaní, hovoria študenti

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k mimoriadnemu štipendiu pre študentov. 

Zostali na Slovensku, no štipendium im nevyplatili. Cítime sa oklamaní, hovoria študenti

Ako povedal, štipendium pre tých, ktorí sa rozhodnú študovať na slovenskej univerzite, rieši dôležitý problém, no má viacero slabých miest.

Róbert Chovanculiak, INESS: 

„Ani dnes neodchádzajú všetci šikovní žiaci. Ak sa títo dostanú k dotáciám, žiadnym spôsobom sa nezmení ich správanie. Ako druhý nedostatok vnímam, že opatrenie je zamerané len na bakalárov, ktorí po troch rokoch môžu odísť do zahraničia na magisterské štúdium. Bolo by efektívnejšie, ak by štát motivoval absolventov zahraničných škôl, aby sa vrátili do rodnej krajiny. Štúdium v zahraničí by mohol brať ako outsourcovanie služieb. A takto ušetrené peniaze použiť na ich prilákanie domov."

Celý článok zo dňa 6.12.2022 si môžete prečítať tu. 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards