Zostali na Slovensku, štát im dlhuje peniaze

Denník Hospodárske noviny zverejnil dňa 8.12.2022 komentár analytika Róberta Chovanculiaka k finančnému príspevku pre žiakov, ktorí ostanú študovať na slovenských univerzitách. 

Zostali na Slovensku, štát im dlhuje peniaze

Ako povedal, toto opatrenie rieši dôležitý problém, no má viacero slabých miest.

Róbert Chovanculiak, INESS: 

„Ani dnes neodchádzajú všetci šikovní žiaci. Ak sa títo dostanú k dotáciám, žiadnym spôsobom sa nezmení ich správanie. Druhým nedostatkom je, že je zamerané len na bakalárov, ktorí po troch rokoch môžu odísť do zahraničia. To, či štipendium splnilo svoj účel, sa bude dať vyhodnotiť až po niekoľkých rokoch po zozbieraní dát o tom, koľko štipendistov v krajine zostalo. Bolo by efektívnejšie, ak by štát motivoval absolventov zahraničných škôl, aby sa vrátili do rodnej krajiny. Štúdium v zahraničí by mohol brať ako outsourcovanie služieb. A takto ušetrené peniaze použiť na ich prilákanie domov."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards