Zrážková daň je zázračný rast pre vládu
Federálny daňový zákonník je trestuhodný chaos, ktorý trápi daňových poplatníkov a podkopáva americkú konkurencieschopnosť. Dobrou správou je, že Američania nemajú radi svoj daňový systém. Zlou správou je, že sa im nepáči ani zďaleka tak, ako by mal. Aspoň podľa môjho skromného názoru.

Existujú dva dôvody tohto nedostačujúceho opovrhovania:
Po prvé, takmer polovica domácností už nepodlieha dani z príjmov. Naopak, tento systém je v skutočnosti generátorom príjmu pre mnohé domácnosti odkedy bola mzdová dotácia EITC zahrnutá do daňového zákona ako prerozdeľovací program.
Po druhé, veľa ľudí má hrejivý pocit na srdci, keď vypĺňajú svoje daňové priznania, pretože očakávajú, že dostanú späť plnohodnotnú kompenzáciu, napriek tomu, že vrátenie dane od americkej finančnej správy je iba odrazom toho, že v predchádzajúcom roku daní zaplatili príliš veľa.
Pre tých z nás, ktorí by daňový systém najradšej zrušili, je to výzva. Nehanbím sa priznať problém. Okolo troch štvrtín daňových poplatníkov dostane svoje peniaze späť, pričom tento rok predstavuje táto vratka v priemere okolo 3-tisíc dolárov. Pre mnohých to bude jediná väčšia platba, ktorú dostanú za celý rok…skutočnosť, že tak veľa ľuďom chodia peniaze z daňového úradu, a peniaze neplynú naopak, berie odhodlanie prejaviť verejný hnev nad daňovým systémom. Skutočnosť, že sa ľudia tešia na čas zdanenia ma trápi. Chcel by som skôr, aby z toho boli rozčúlení.
Viem si aj veľmi dobre predstaviť, prečo tento problém existuje. Je to zrážková daň, ktorá vznikla ešte počas druhej svetovej vojny. Tu je niekoľko poznatkov.
"Počas vojny sa daňové sadzby zvýšili a očakávalo sa, že ich zaplatí väčšie množstvo ľudí. Profesor Anui Desai z právnickej fakulty na Wisconsinskej univerzite uviedol, že sa hovorilo, že daň z príjmu sa z “triednej dane stala masovou daňou”. Myšlienkou bolo, že ak vyberieme malý kúsok z každej výplaty, ľudia sa nebudú musieť obávať problému, že zaplatia vysoké dane", hovorí Desai.
Ale zrážková daň je však súčasne aj pozoruhodne účinný spôsob, akým vláda získava peniaze a politici to dobre vedeli… ”Nikdy by ste nemohli počas druhej svetovej vojny bez zrážkovej dane vybrať také množstvo daní. Pre tento účel to bolo absolútne nevyhnutné,” ako uviedol ekonóm Milton Friedman v jednom interview…Friedman pracoval na Ministerstve Financií, keď bola zrážková daň zavedená. Na Friedmanovo zarmútenie sa zrušenie tejto dane zaseklo. “Bohužiaľ, ak je už daň zavedená, je takmer nemožné sa jej zbaviť,” povedal Friedman. “Je príliš užitočná pre ľudí, ktorí sú pri moci.”
Jeffrey Tucker z Foundation for Economic Education to podrobnejšie rozpracoval tu. „Problémom je zrážková daň. Namiesto toho, aby boli dane vyberané priamo od platiteľa, vláda ich zhromažďuje priamo „pri zdroji“. To znamená, že sú vyberané od inštitúcie, ktorá vypláca mzdy - a to v mene daňového poplatníka...jedna z najbrilantnejších inovácií moderného štátu. Toto špáranie sa v systéme – vytvorenie inštitúcie zvanej „zrážková daň“ – vytvára ilúziu, že platenie daní je o získaní peňazí zadarmo. Keď príde šek od vlády o mesiac alebo neskôr, daňový poplatník si dokonca pomyslí: wow, toto je naozaj skvelé! A plienenie naozaj dopadlo nakoniec tak, že vyzerá ako darček. Zrážka dramaticky zmenila psychológiu platenia daní. Dodáva takmer pocit, akoby ste nič neplatili. Pracujúci ľudia si tak rýchlo zvyknú na to, koľko zarábajú v čistom a prispôsobia sa tomu. Potom, keď príde čas platenia daní, už nie je ďalej čo platiť. Namiesto platenia sa ocitnete na strane prijímateľa, čo sa nakoniec javí ako neočakávaný dar od vlády. V skutočnosti však vaša refundácia nie je nič iné, iba oneskorený návrat pôžičky s nulovým úrokom, ktorú ste boli nútení poskytnúť vláde.“
Presne tak. Zakaždým, keď sa rozprávam s niekým, kto je spokojný s vrátením daní, sa tiež spýtam, či mi dá bezúročnú pôžičku. Koniec koncov, aj ja by som dokonca s radosťou vyberal od nich peniaze po celý rok, aby som ich potom vrátil nasledujúci apríl. Ale už som odbočil.
Jeffrey iba poukazuje na to, ako by sa dynamika daňového priznania zmenila v prípade neexistencie zrážky: „Ak by sme naozaj chceli urobiť výraznú zmenu v prospech transparentnosti a slušnosti, ktorá by znamenala posun vo vnímaní nákladov na vládu, tak by sme mali zrážkovú daň úplne zrušiť. Dokonca už od veku 16 rokov by každý občan pocítil na vlastnej koži skutočné náklady štátu. Už by sme aspoň nežili ďalej v ilúzii, že všetci môžeme získať niečo za nič, a že vláda nie je nakoniec až tak drahá.“
Ben Domenech z portálu The Federalist súhlasí: „Drvivá väčšina Američanov platí svoje dane spôsobom, že sú priamo vyňaté z ich výplatnej pásky predtým, než ich dostanú k výplate. Prevádzkovanie fikcie, že vláda vám peniaze dáva a nie, že vám iba vracia to, čo vám už raz vzala, je škodlivé pre psychiku daňových poplatníkov. Zrážková daň bola pôvodne uvalená ako nevyhnutný krok počas vojnových časov, ale jej pokračovanie skrýva príslušné vlastnícke práva, v podstate ponúka vláde bezúročný úver a chráni daňových poplatníkov pred následkami vládnych výdavkov. Krajina by bola na tom lepšie, ak by si každý zažil to, čo podnikatelia a majitelia podnikov: každoročne vypisujú rozsiahly šek pre vládu a sledujú ako sú ich ťažko zarobené peniaze vyhodené von oknom.“
Mimochodom, toto nie je len nepraktická libertariánska fantázia. Existuje skutočný príklad daňového systému, kde ľudia skutočne vypisujú šeky vláde a oveľa viac si uvedomujú náklady verejného sektora. Je ním Hong Kong, ktorý je - nie náhodou - ekonomickým úspechom z veľkej časti aj kvôli dobrému fiškálnemu systému. Dovolil by som si tvrdiť, že dobrý fiškálny systém existuje, pretože daňoví poplatníci sú priamo citliví na vládne náklady. Taktiež pomáha aj to, že v Hong Kongu existuje výdavkový strop.
Uzavrime to nejakou vládnou propagandou. Táto Disney rozprávka bola vyrobená pred zavedením zrážkovej dane. Ako môžete vidieť, vláda v podstate musela vymyslieť prípad, ktorý by prinútil ľudí vyčleniť peniaze zo svojich výplat, aby mali dostatok na pravidelné daňové platby. Toto bol pravdepodobný scenár pre financovanie vojny proti národnému socializmu a japonskému imperializmu. Dnes by to nebol dostatočne presvedčivý dôvod, keďže dnes sa vláda špecializuje na financovanie plytvania, zlyhania a zneužívania.
Pre INESS z anglického originálu Tax Witholding is Miracle Grow for Government preložila Natália Hlaváčová.