Župa sa zbavuje luxusu

Martin Vlachynský hovoril pre TA3 o racionalizácii majetku samosprávnych krajov. 24.5.2018.

Župa sa zbavuje luxusu

Norbert Dolinský, moderátor: “Žilinská župa predáva luxusné limuzíny po bývalom predsedovi kraja Jurajovi Blanárovi. Nové vedenie ich totiž považuje za príliš okázalé. S predajom vozidiel nie sú ale všetci stotožnení. Zámer síce zastupiteľstvo odobrilo, viacerí poslanci však následne hlasovanie spochybnili a jednotné nie je ani vedenie kraja.”

Peter Revús, reportér TA 3: “Luxusné limuzíny stoja od zmeny vedenia Žilinskej župy v garážach, využívané sú minimálne, pretože predsedníčka Erika Jurinová s nimi má morálny problém.”

Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja: “Stále som presvedčená o tom, že ľudia, ktorí zastávajú nejaké štátne funkcie, majú jazdiť bezpečne, ale nemajú sa hrať na žiadnych papalášov.”

Peter Revús: “Na úrade ale ohľadom predaja limuzín nepanuje jednotný názor, podpredseda župy a s ním aj časť koaličných poslancov s predajom novšieho z dvojice vozidiel, ktoré má najazdených 200-tisíc kilometrov, nesúhlasia.”

Igor Janckulík, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja: “Za to auto môžeme dostať podľa znaleckého posudku 29-tisíc, ale myslím si, že nedostaneme ani 29-tisíc, možno 25-, 22-tisíc. Tak podľa mňa toto nie je hospodárne, že predáme za takéto peniaze takéto auto.”

Erika Jurinová: “Bola by som rada, ak by sa potom schválil nákup auta, ktoré bude dostatočne bezpečné, ale nie také okázalé.”

Juraj Blanár, bývalý predseda kraja: “Vnímam to ako jedno trápne divadlo, jedine o čo ide pani županke, je kúpiť si nové auto. Pretože predáva dve autá, ktoré sú vo veľmi dobrom technickom stave a všetko ostatné sú len jej výhovorky.”

Peter Revús: “Oslovili sme aj viacerých ekonómov a analytikov, k výhodnosti predaja luxusných limuzín Žilinskej župy sa vyjadriť nedokázali. Zámer županky ale väčšina z nich schvaľovala, pretože politikom podľa nich stačí na reprezentačné účely vozidlo strednej triedy.”

Martin Vlachynský, analytik INESS: “Chcem veriť tomu teda, že aj Žilinská župa si spravila nejaké kalkulácie. Samozrejme, lacnejšie nemusí automaticky znamenať výhodnejšie.”

Erika Jurinová: “Urobíme odpredaj verejnou obchodnou súťažou, našou snahou je, aby sme naozaj získali za túto luxusnú limuzínu čo najviac peňazí.”

Peter Revús: “Županka poukazuje aj na vysoké náklady luxusných vozidiel, namiesto nich preto vo väčšine prípadov využíva dosluhujúce služobné SUV strednej triedy.”

Peter Révus, Norbert Dolinský, TA3, 24.05.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards